Lidhu me ne

Mix

Pse është e rrezikshme të pish ujë nga shishet plastike?

Studimi: Pse është e rrezikshme të pish ujë nga shishet

Një studim i ri ka gjetur prova se kimikatet kryesore në shishet plastike lidhen me një rrezik më të lartë të diabetit të tipit 2.

Një studim i botuar në revistën Diabetes zbuloi se kimikati BPA ( bisphenol A), i përdorur për të bërë paketimin e ushqimeve dhe pijeve, duke përfshirë shishet plastike të ujit, mund të zvogëlojë ndjeshmërinë ndaj insulinës, e cila rregullon metabolizmin e sheqerit në trup.

Studimet e mëparshme nuk kanë vlerësuar drejtpërdrejt nëse përbërësit e përdorur në prodhimin e plastikës ose rrëshirave të ndryshme kanë rritur rrezikun e diabetit.

Gjetjet, të cilat do të prezantohen në një sesion shkencor të Shoqatës Amerikane të Diabetit, kërkojnë që Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) të vendosë kufij të sigurt për ekspozimin ndaj BPA në shishet dhe kontejnerët e ushqimit.

Studime të tjera kanë treguar tashmë se kimikati BPA mund të prishë hormonet njerëzore dhe të dëmtojë mëlçinë, sistemin riprodhues dhe trupin.

Është lidhur me forma të ndryshme të tiroides dhe kancerit.

Studimet e mëparshme kanë treguar se njerëzit me nivele më të larta të substancës në urinë kanë më shumë gjasa të kenë probleme me zemrën sesa njerëzit me nivele më të ulëta të bisphenol A në trupin e tyre.

Një studim i Universitetit të Shkollës së Mjekësisë në Exeter në Mbretërinë e Bashkuar, i botuar në revistën PloS ONE, analizoi të dhënat nga rreth 1500 të rritur dhe konfirmoi lidhjen midis BPA dhe problemeve të zemrës, por lidhja midis bpa dhe diabetit nuk është e qartë. Nuk është konfirmuar.

Rreziqet shëndetësore nga BPA lindin për shkak të aftësisë së saj për të imituar veprimin e estrogjenit, i cili mund të prishë sistemin endokrin.

BPA mund të ndikojë në ekuilibrin hormonal sepse imiton veprimin e estrogjenit natyror. Kjo mund të çojë në ulje të rritjes dhe riprodhimit.

Ekspozimi i BPA ka qenë gjithashtu i lidhur me problemet e fertilitetit, anomalitë në zhvillimin e fetusit dhe probleme të tjera riprodhuese si te burrat ashtu edhe te gratë. Disa studime madje kanë treguar se ekspozimi ndaj BPA mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit, si kanceri i gjirit dhe i prostatës.

Për të reduktuar ekspozimin ndaj BPA:

– Përdorni enë prej qelqi ose çeliku
– Shmangni përdorimin e produkteve plastike të shënuara “PC” (plastika polikarbonate) ose numri i riciklimit “7”
– Mos ngrohni enë plastike në furrë me mikrovalë
– Preferoni ushqime të freskëta ose të ngrira në vend të ushqimeve të konservuara

MË TEPËR

Radar14 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet14 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar14 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore14 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar17 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook