Lidhu me ne

Kryesore

Zidane, gjithçka që Benitez nuk ishte ndoshta si Guardiola

1461548-31227984-1600-900

Pozitiv, optimist, sharmant dhe karizmatik. Zinedine Zidane është gjithçka që paraardhësi i tij nuk ishte.

Në Madrid “ka dalë” dielli dhe trajneri francez shfaqet besimplotë në daljet para debutimit me Deportive la Coruna.

Ndryshimi është i dukshëm. Benitez shfaqej gjithmonë “si në gjemba” në konferencat e shtypit para çdo ndeshjeje, ku nuk munguan as qortimet dhe thumbimet ndaj yjeve të skuadrës. Pikërisht këto deklarata kanë zemëruar shumë prej futbollistëve, përfshirë këtu Ronaldon, Jese apo James Rodriguez.

Zidane duket se e di këtë dhe të premten foli për rëndësinë e lojtarëve dhe të lojës në grup.

“Detyra ime është që të flas me ta dhe gjëja me e rëndësishme është që të punojmë në grup. Këtë kam mësuar kur ishte vetë lojtarë”, deklaroi francezi.

E në frymën e kësaj deklarate, Zidane duket se ka mësuar shumë nga gabimet e paraardhësit të tij. Ndërsa Benitez deklaronte se “Ronaldo nuk ishte domosdoshmërisht lojtari më i mirë që ka trajnuar”, apo “futbollisti thuajse më i miri në botë”, Zidane tregohet më diplomat.

“Ronaldo është shpirti i skuadrës dhe i madridizmi” , tha ai duke cilësuar më tej si qesharake zërat e një largimi të mundshëm të portugezit drejt PSG-së. “Përsa kohë unë do të jem këtu në këtë pozicion, ai nuk do të shkojë asgjëkundi”.

Tek kjo e fundit mund të mos qendrojë tërësisht e vërteta, por janë pikërisht këto deklarata për të cilat ka nevojë Reali për momentin për të rikthyer frymën e grupit. A do t’ja dalë Zidane? Për këtë duhen pritur rezultatet e para të tij, duke nisur që nga sfida me Deportivon.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix24 minuta më herët

Disa fakte që ndoshta nuk i dini për birrën

Disa “të fshehta” që ndoshta nuk i dini për birrën Dihen shumë gjëra për birrën. Për shembull, nuk prodhohej vetëm...

Mix28 minuta më herët

A i keni ditur më parë këto fakte për John Lenon

Më 8 dhjetor 1980, John Lennon u vra: Ai sapo kishte mbushur 40 vjeç. Pothuajse gjithçka dihet për të. Pothuajse…...

Radar29 minuta më herët

“Policia e mpirë për shkak të lidhjeve të politikës me krimin”

Është përgjegjësi e qeverisë dhe kryeministrit si nxitës i të fortëve për qëllime partiake, elektorale Kreu i Partisë së Lirisë,...

Sport35 minuta më herët

Milionat e NBA, ylli i Golden State Stephen Curry, më i paguari i sezonit të ri

Milionat e NBA, ylli i Golden State më i paguari i seoznit të ri Edhe pse LeBron James është basketbollisti...

Sport38 minuta më herët

Marrëveshje historike për LeBron James, vijon te Lakers për 97 milionë dollarë

LeBron James ka arritur marrëveshje me ekipin e Los Angelos Lakers, për shumën e 97,1 milionë dollarëve, siç raport ESPN....

Mix40 minuta më herët

Këto janë disa nga ushqimet më të shëndetshme

Edhe pse nuk ka një përkufizim të vërtetë të një superushqimi, këto janë zakonisht ushqime që luftojnë me sukses lloje...

Radar47 minuta më herët

Revoltohet policja e Taulant Ballës: O gazetarë të degjeneruar, pse zhgarravisni për policinë?!

Anisa Kostani, policja nga Elbasani që u bë e famshme për gjaprin që mbante si kafshë shtëpiake, ka reaguar me egërsi...

Radar57 minuta më herët

A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për shkollë të lartë?

Nga Fatmir Vejsiu A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për të ndjekur studimet...

Radar1 orë më herët

4 vrasje ndodhën në më pak se 24 orë, por ende asnjë reagim nga Nano, Çuçi dhe Rama

Saranda, Elbasani dhe Vlora janë tronditur nga tre ngjarje të rënda që ndodhën mbrëmjen e së mërkurës dhe mëngjesin e...

Mix1 orë më herët

Liam Hemsworth i jep fund lidhjes me modelen Gabriella Brooks

Liam Hemsworth dhe modelja Gabriella Brooks i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre pas 3-vjetësh, sipas raportimeve të fundit. Çifti,...

Facebook