Lidhu me ne

Kryesore

Paska edhe kontrabandë të breshkave

 

233549

Tingëllon paksa e pabesueshme, por në Maqedoni vidhen edhe breshkat. Banori i Gjevgjelisë, Zhivko Delixhakov, akuzon se nga ferma e tij para disa muajsh janë vjedhur breshka në vlerë prej gjysmë milion eurosh. Ai me biznesin e breshkave merret prej 30 vitesh tashmë, ndërsa në 12 vitet e fundit këtë e bën përmes firmës familjare.

Delixhakov akuzon se, në vjedhjen e breshkëve të tij janë të përfshirë njerëz që punojnë në mënyrë të paligjshme në Maqedoni, Ballkan dhe vendet europiane.

Bëhet fjalë, siç thotë ai, për mafie të breshkave e cila nga ky biznes në mënyrë të paligjshme bën qarkullim të disa milionë eurove. Ai shton se, më herët ka pasur vjedhje të vogla, por me këtë të fundit, i kanë shkaktuar dëm të madh.

“Dëmi shkon diku rreth 500 mijë euro. Gjithçka që kemi punuar në këto 10-12 vite, gjithçka që investuam në fermën familjare, për dy-tre netë ma kanë shkatërruar dhe vjedhur”,- tha Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Zhivko thotë se, vjedhjen e ka denoncuar në polici. Prokuroria gjithashtu ka kryer ekspertizë, por deri tani nuk ka epilog.

Ai dyshon se, vjedhësve u ndihmon dikush nga organet e ndjekjes dhe prandaj ata nuk zbulohen. Ai thotë se, kafshët e vjedhura nxirren jashtë Maqedonisë dhe dërgohen në vende të ndryshme.

“Breshkët dërgohen jashtë kufirit. Kam informata se më shumë dërgohen përmes liqenit të Dojranit, këtu në këtë pjesë, sepse rrethi jonë është shumë i pasur me breshka”,- shtoi Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Delixhakov thotë se, edhe përkundër asaj që ai ka pësuar dëme të mëdha, me vjedhjen shkatërrohet edhe kjo lloj kafshe. Ai është i gatshëm që drejtësinë ta kërkojë deri në fund, madje edhe jashtë kufijve të Maqedonisë.

“Shpëtim do të kërkoj nga të gjitha institucionet, e nëse nuk munden të bëjnë punë institucionet tona, unë kam argumente dhe fakte se kjo po përhapet gjithnjë e më shumë nëpër Europë dhe botë. Do të kërkoj ndihmë, qoftë nga Interpoli, qoftë nga Organizatat e huaja që kujdesen për natyrën. Do të kërkoj në mënyrë që të marr fund kjo punë”,- u shpreh Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Ndryshe, në fermën e Delixhakovit, breshkat e rritura shiten si kafshë shtëpie. Atje tani është periudha e dimërimit dhe breshkat janë të futura nën tokë. Sipas rritësve, breshkët janë pastruesit më të mëdhenj të hapësirës ku qëndrojnë dhe atje rrallë herë paraqitet ndonjë sëmundje.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar12 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil12 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport13 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar17 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil17 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore21 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil21 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil22 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil22 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil22 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook