Lidhu me ne

Kryesore

Paska edhe kontrabandë të breshkave

 

233549

Tingëllon paksa e pabesueshme, por në Maqedoni vidhen edhe breshkat. Banori i Gjevgjelisë, Zhivko Delixhakov, akuzon se nga ferma e tij para disa muajsh janë vjedhur breshka në vlerë prej gjysmë milion eurosh. Ai me biznesin e breshkave merret prej 30 vitesh tashmë, ndërsa në 12 vitet e fundit këtë e bën përmes firmës familjare.

Delixhakov akuzon se, në vjedhjen e breshkëve të tij janë të përfshirë njerëz që punojnë në mënyrë të paligjshme në Maqedoni, Ballkan dhe vendet europiane.

Bëhet fjalë, siç thotë ai, për mafie të breshkave e cila nga ky biznes në mënyrë të paligjshme bën qarkullim të disa milionë eurove. Ai shton se, më herët ka pasur vjedhje të vogla, por me këtë të fundit, i kanë shkaktuar dëm të madh.

“Dëmi shkon diku rreth 500 mijë euro. Gjithçka që kemi punuar në këto 10-12 vite, gjithçka që investuam në fermën familjare, për dy-tre netë ma kanë shkatërruar dhe vjedhur”,- tha Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Zhivko thotë se, vjedhjen e ka denoncuar në polici. Prokuroria gjithashtu ka kryer ekspertizë, por deri tani nuk ka epilog.

Ai dyshon se, vjedhësve u ndihmon dikush nga organet e ndjekjes dhe prandaj ata nuk zbulohen. Ai thotë se, kafshët e vjedhura nxirren jashtë Maqedonisë dhe dërgohen në vende të ndryshme.

“Breshkët dërgohen jashtë kufirit. Kam informata se më shumë dërgohen përmes liqenit të Dojranit, këtu në këtë pjesë, sepse rrethi jonë është shumë i pasur me breshka”,- shtoi Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Delixhakov thotë se, edhe përkundër asaj që ai ka pësuar dëme të mëdha, me vjedhjen shkatërrohet edhe kjo lloj kafshe. Ai është i gatshëm që drejtësinë ta kërkojë deri në fund, madje edhe jashtë kufijve të Maqedonisë.

“Shpëtim do të kërkoj nga të gjitha institucionet, e nëse nuk munden të bëjnë punë institucionet tona, unë kam argumente dhe fakte se kjo po përhapet gjithnjë e më shumë nëpër Europë dhe botë. Do të kërkoj ndihmë, qoftë nga Interpoli, qoftë nga Organizatat e huaja që kujdesen për natyrën. Do të kërkoj në mënyrë që të marr fund kjo punë”,- u shpreh Zhivko Delixhakov, rritës i breshkave.

Ndryshe, në fermën e Delixhakovit, breshkat e rritura shiten si kafshë shtëpie. Atje tani është periudha e dimërimit dhe breshkat janë të futura nën tokë. Sipas rritësve, breshkët janë pastruesit më të mëdhenj të hapësirës ku qëndrojnë dhe atje rrallë herë paraqitet ndonjë sëmundje.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix4 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix4 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix4 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook