Lidhu me ne

Kioske

“Kokëdhia, i paaftë mendërisht, ke rrahur gruan, makut, duçja shqiptar, Stalin, kloun”

Rama-vs-Berisha

Fjalori politik shqiptar: Një turp kombëtar”. Me këto fjalë nis një kabllogram i dërguar më datë 24 dhjetor 2009 në Departamentin Amerikan të Shtetit nga

zv.

Ambasadorja Debora Xhons dhe flitet për situatën e tensionuar në parlament dhe jashtë tij.

Më poshtë pjesë nga ky kabllogram i zbuluar nga Wikileaks.

 

Titulli: Përshtypje nga Tirana

Dërguar: nga Ambasada e Tiranës më 24 dhjetor 2009

Merr: Departamenti Amerikan i Shtetit

Autori:  Zv. Ambasadorja Debora Xhons

 

“Javët e fundit shtëpitë e shqiptarëve u pushtuan përmes TV-ve nga lumenj sharjesh dhe tonesh të ashpra nga të dy krahët e politikës. Nisi nga goja e vetë kryeministrit dhe vazhdoi me liderin e opozitës duke pasuar nga zyrtarë të lartë të të dy krahëve, të cilët zbatonin urdhrat e marra.

Shoku i pësuar nga çdo shqiptar, përfshirë këtu edhe stafin e ambasadës, i dha jetë idesë për të mbledhur disa fjalë kyçe nga terminologjia e pafund që është përdorur.

Edhe pse këto fjalë janë transmetuar gjerë e gjatë këto ditë, edhe vetë shkruesi i këtyre rreshtave është tronditur aq shumë nga procesi sa u detyrua ta mbyllte vetëm me këto dy paragrafë.

Shprehjet e përdorura nga kryeministri Berisha drejt kreut të PS-së, Edi Rama:

Ne do përdorim pincat e ligjit për të shkulur çdo dhëmb opozitës… Mafiozë… Krerët e kupolës së mafias shqiptare… Kokëdhia… I paaftë mendërisht… Ke rrahur gruan”.

Shprehje të përdorura nga Edi Rama dhe anëtarë të tjerë të PS-së drejtuar kryeministrit Berisha dhe anëtarëve të PD-së:

“Ne do përdorim grushtin tonë për ti thyer dhëmbët një nga një qeverisë…. Makut dhe injorant… Gjel që qëndron në krye të pirgut të plehut… Duçja shqiptar… Stalin… Kloun… Kryeministër pervers… Qeni më i shquar i gjuetisë i Enver Hoxhës…”

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Gatime4 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix4 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix5 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix5 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Mix5 orë më herët

Çfarë tregojnë djegia dhe dhimbja gjatë urinimit?

Urinimi i dhimbshëm dhe me djegie, i njohur gjithashtu si dizuri  (Dysuria), më së shpeshti ndihet në tubin që mbart...

Mix5 orë më herët

A duhet ta shmangni mëngjesin nëse sheqeri në gjak është i lartë?

nga AgroWeb Është e rëndësishme që para takimit me mjekun tuaj ju të keni ruajtur gjurmimin e niveleve të glukozës...

Mix5 orë më herët

Cilat janë 3 makinat më të shpejta në botë?

Ky model i veçantë është me prodhim të kufizuar, kushton gati 4 milionë euro dhe drejtohet vetëm nga 30 klientë...

Mix5 orë më herët

Si i fitojnë paratë Meghan Markle dhe Harry?

Hoqën dorë nga privilegjet mbretërore, si i sigurojnë paratë Meghan dhe Harry? Episodet e para të një seriali që në...

Mix5 orë më herët

1 në një milion, Celine Dion diagnostikohet me sëmundjen e rrallë

1 në një milion, Celine Dion diagnostikohet me sëmundjen e rrallë Këngëtarja e famshme botërore, Celine Dion, është diagnostikuar me...

Radar5 orë më herët

Berisha shfaqet me syze në takimin me të, Mesiç: Uroj të mbetet shumë më tutje në politikë

Berisha shfaqet me syze në takimin me të, Mesiç: Uroj të mbetet shumë më tutje në politikë Pas goditjes së...

Facebook