Lidhu me ne

Kioske

“Kokëdhia, i paaftë mendërisht, ke rrahur gruan, makut, duçja shqiptar, Stalin, kloun”

Rama-vs-Berisha

Fjalori politik shqiptar: Një turp kombëtar”. Me këto fjalë nis një kabllogram i dërguar më datë 24 dhjetor 2009 në Departamentin Amerikan të Shtetit nga

zv.

Ambasadorja Debora Xhons dhe flitet për situatën e tensionuar në parlament dhe jashtë tij.

Më poshtë pjesë nga ky kabllogram i zbuluar nga Wikileaks.

 

Titulli: Përshtypje nga Tirana

Dërguar: nga Ambasada e Tiranës më 24 dhjetor 2009

Merr: Departamenti Amerikan i Shtetit

Autori:  Zv. Ambasadorja Debora Xhons

 

“Javët e fundit shtëpitë e shqiptarëve u pushtuan përmes TV-ve nga lumenj sharjesh dhe tonesh të ashpra nga të dy krahët e politikës. Nisi nga goja e vetë kryeministrit dhe vazhdoi me liderin e opozitës duke pasuar nga zyrtarë të lartë të të dy krahëve, të cilët zbatonin urdhrat e marra.

Shoku i pësuar nga çdo shqiptar, përfshirë këtu edhe stafin e ambasadës, i dha jetë idesë për të mbledhur disa fjalë kyçe nga terminologjia e pafund që është përdorur.

Edhe pse këto fjalë janë transmetuar gjerë e gjatë këto ditë, edhe vetë shkruesi i këtyre rreshtave është tronditur aq shumë nga procesi sa u detyrua ta mbyllte vetëm me këto dy paragrafë.

Shprehjet e përdorura nga kryeministri Berisha drejt kreut të PS-së, Edi Rama:

Ne do përdorim pincat e ligjit për të shkulur çdo dhëmb opozitës… Mafiozë… Krerët e kupolës së mafias shqiptare… Kokëdhia… I paaftë mendërisht… Ke rrahur gruan”.

Shprehje të përdorura nga Edi Rama dhe anëtarë të tjerë të PS-së drejtuar kryeministrit Berisha dhe anëtarëve të PD-së:

“Ne do përdorim grushtin tonë për ti thyer dhëmbët një nga një qeverisë…. Makut dhe injorant… Gjel që qëndron në krye të pirgut të plehut… Duçja shqiptar… Stalin… Kloun… Kryeministër pervers… Qeni më i shquar i gjuetisë i Enver Hoxhës…”

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix17 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar17 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix17 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix24 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix24 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix1 ditë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar1 ditë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix1 ditë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix1 ditë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook