Lidhu me ne

Aktualitet

“Absolutisht do të votohet çdo variant”

1456833111metaaa

Me mbërritjen e opinionit përfundimtar të Komisionit të Venecias, klasës politike i kanë shteruar të gjitha alibitë përse të mos votojë reformën në drejtësi.

Në një konferencë për mediat për këtë reformë, Ilir Meta dha rrugëzgjidhjen për çështjet ku palët ndahen.

“Nuk ka më asnjë arsye që të vonohemi në dakortësimin e tekstit përfundimtar të ndryshimeve kushtetuese. Ka patur disa çështje ku janë shprehur mendime të ndryshme dhe mendoj që një lexim objektiv dhe i paanshëm i këtyre rekomandimeve na ndihmon për t’u dhënë zgjidhje gjithë këtyre çështjeve. Aty ku ka lexime të ndryshme, kemi Euralius dhe Opdat dhe me këta mund t’i bëjmë një lexim më objektiv çdo mendimi të Venecias”, deklaroi Meta.

Kreu i Kuvendit foli për takticizma politike dhe dha për këtë edhe sqarimin përkatës.

“Nëse duam të krijojmë pretekste dhe alibi, apo takticizma politike, kjo nuk na bashkon dhe nuk na çon drejt konsensusit. Duhet të çojmë përpara këtë reformë në interes të vendit. Çdo lëvizje që zhvendos debatin me qëllim apo pa dashje nga fokusi kryesor që është reforma në drejtësi është takticizëm politik”, deklaroi ai.

Meta tha se nuk ka arsye për të munguar në reformën në drejtësi, por shtoi se nuk mund t’i imponohet askujt kjo pjesëmarrje.

“Secili merr përgjegjësitë e veta”, tha ai.

Kreu i LSI-së nuk foli për “plan B” në rast të dështimit të konsensusit për reformën.

“Plani është për miratimin e reformës në drejtësi, plane të tjera çdo forcë politike mund të ketë, por unë mendoj që të gjitha energjitë duhet të përqendrohen tek ky plan”, u shpreh ai.

Kreu i Kuvendit ripërsëriti kërkesën e forcës që drejton për hartimin e një axhendë konkrete dhe një kalendari politik veprimi për përfundimin e reformës, ndërsa sa i takon Byrosë Kombëtare të Hetimit, LSI nuk e kushtëzon votimin me varësinë e këtij institucioni.

“Për ne nuk ka rëndësi në varësi të kujt do të jetë, policisë apo prokurorit. Për ne e rëndësishme është që të funksionojë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Absolutisht do të votohet çdo variant”, tha ai.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Djersitja natën – Problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

nga AgroWeb Djersitja e tepërt gjatë natës për faktorë të panjohur ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur...

Mix12 orë më herët

Pse tradhtojnë femrat ? Çfarë e bën një grua të tradhtojë partnerin?

Çfarë e bën një grua të tradhtojë partnerin? Ekziston një keqkuptim i zakonshëm se janë vetëm burrat ata që tradhtojnë...

Mix12 orë më herët

Ushqimet që ju duhen kur merrni antibiotikë

nga AgroWeb Ushqimet e pasura me probiotikë janë kosi, kefiri, ushqimet e fermentuara, si turshitë, djathi i napës, etj. Foto:...

Kryesore13 orë më herët

Berisha mesazh Ramës pas sulmit në protestë: Jetën e japim, votën nuk ta falim

Kuvendi Kombëtar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike po mban sot një ceremoni në nder të Ditës së Rinisë, ku...

Radar13 orë më herët

Nisin procedurat për largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim

Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Lajmi është konfirmuar nga Ministria...

Radar13 orë më herët

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike.

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike. Flet për sulmin ndaj Berishës Anëtari i Këshillit Kombëtar...

Gatime17 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix18 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix18 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix18 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Facebook