Lidhu me ne

Kioske

“Musolini nuk ka vrarë asnjeri në jetën e tij”

arton9887

Në Europë, kreu i ekzekutivit italian shihej si nje personazh i fryrë e pompoz, larg modestise e profilit te ulet qe mbajnë shume nga lideret europiane dhe mbi te gjitha, si njeri, gafat e te cilit nuk shuhen lehte nga kujtesa.

BBC ne fakt ka nje permbledhje te citimeve me pikante te kavaljerit, duke preferuar theniet e tij perballe nje profili te zakonshem, sic i rezervohet udheheqesve te tjere.

“Zemrat tona kullojne gjak,- tha Berlusconi kur njoftoi masat e reja anti-krize.-Qeveria jone nuk i kishte futur kurre duart ne xhepat e italianeve, por situata ka ndryshuar”.

Pas kesaj, ne perfundim te samitit te G20-tes në Kane: “Jeta ne Itali eshte jeta e nje vendi te pasur, restorantet tona jane plot me njerez, ne avione veshtire se gjen vende dhe konsumi nuk ka rene aspak”.
Sa per skandalet ne jeten private, ato eshte perpjekur t’i fashise me ironi. Vetem se per nje udheheqes, batute si kjo e prillit 2011-te, eshte e tepruar: “Kur i pyesin nese duan te kene marredhenie me mua, – pat thene Berlusconi, – 30% e grave pergjigjen “po” dhe pjesa tjeter pyesin “cfare, perseri”?

Kendveshtrimi i tij per gjyqesorin ne Itali permblidhet ne kete deklarate te qershorit 2008: “Mase kancerogjene”.  Ne prill te atij viti pat fshikulluar te majten me pretendimin se nuk ka shije as kur vjen fjala tek grate. Tani kete muaj, perballe krizes me te madhe me te cilin ishte perballur ndonjehere lidershipi i tij deklaroi: “Dua t’i shoh ne sy ata qe duan te me tradhetojne”. Mendimi i tij per Musolinin eshte kapitull me vete. “Musolini,- thote Berlusconi, – nuk ka vrare asnjeri ne jeten e vet. Ai thjesht i dergonte njerezit me pushime ne internim”. Lista e gjate e gafave vazhdon me batuten tashme te famshme per Barak Obamen: “I ri,i pashem dhe i nxire”. Ndersa shakate e tij nuk kane kursyer as te prekurit nga SIDA. Berlusconi pat treguar nje anektode mbi semundjen vdekjeprurese, ku nje pacient pyet mjekun nese trajtimet me rere do t’i bejne ndonje efekt dhe ai pergjigjet: jo, por do te mesohesh te jetosh nentoke. Pergjigja e kavaljerit per ata qe e kritikuan ashper shakane e tij ishte: keta jane cmendur, e kane kaluar cakun fare, them se duhet te shkojne te bejne ndonje trajtim me rere.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil12 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport12 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar16 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil16 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore20 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil21 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil21 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil21 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil21 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook