Lidhu me ne

Mix

Pse është Donald Trump i pasur dhe ju s’jeni?

be22a39292ed46fb385c17d00b4933b1

Ai ishte një fenomen, ne të gjithë e njihnim, por tani që shanset e tij për t’u bërë president i SHBA-ve u rritën, duam të dimë akoma më shumë. Dhe nëse ka një gjë që e karakterizon Donald Trump, është pasuria e tij.

Në një shkrim të publikuar në internet për portalin ekonomik Market Ëatch, eksperti Brett Arends shpjegon pse Trump është shumë, shumë i pasur dhe ne nuk jemi. Jo nuk ka të bëjë me të qenit më i zgjuar, më i shkolluar apo më i informuar. “Trump di një sekret që ne nuk e dimë: Përdor paratë e të tjerëve. Sigurisht që në mënyrë të ligjshme! Mënyra më e sigurt dhe me më pak risk është të “fusësh duart” në paratë e të tjerëve dhe t’i përdorësh ato në investime që ti i konsideron fitimiprurëse” thotë Arends.

Në fillimet e tij, Donald mori hua para dhe ngriti Kullën Trump dhe kazinonë Taj Mahal. Deri në vitin 1990 ai kishte fituar 9 bilionë dollarë! Kur gjërat nuk shkonin mirë, ai shpallte falimentin dhe në këtë mënyrë detyrimet e tij ndaj bankave ishin zero. Në librat që ka botuar, Donald thotë që e ka bërë këtë gjë disa herë. “Nuk ka asgjë të gabuar përsa kohë që është e ligjshme” ka thënë ai.

Nëse të gjithë amerikanët kanë marrë një kredi për të paguar studimet, sigurisht që Trump s’do bënte të njëjtën gjë. Ose do ta bëntë dhe sërish do shpallte falimentin. Një taktikë tjetër që ai ka ndjekur është “Merr hua dhe investo në tregun e letrave me vlerë”. Mjafton të dish ku, si dhe sa. Për shkak të mungess së informacionit, shpeshherë në Shqipëri kurismet nuk shfrytëzohen ashtu si do duhej të bëhej. Njerëzit ose nuk kanë informacion ose nuk kanë guxim! E dini sa mundësi investimi ofrojnë bankat e nivelit të dytë? Shumë mundësi, por të paktë janë ata që i shfrytëzojnë. Duke filluar nga fondet e pensionit, bonot e thesarit ( ku ju investoni paratë dhe interesin e merrni që në fillim),  fondet e investimit europiane dhe shqiptare dhe depozitat. Vërtet ne nuk kemi një treg të mirëfilltë financiar, por nëse kërkoni do gjeni, do krahasoni dhe në fund, me pak nuhatje financiare si Donald Trump do fitoni!

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Bebe Rexha arrin dy rekorde të reja botërore

Së fundmi, këngëtarja e njohur ndërkombëtare me origjinë shqiptare Bebe Rexha është shpallur si artistja femër që ka qëndruar më...

Radar9 orë më herët

“Duhet pranuar dështimi”/ Gjekmarkaj thirrje Alibeajt: Dorëzo vulën tek Berisha

Agron Gjekmarkaj Enkelejd Alibeaj Deputeti Agron Gjekmarkaj i bën thirrje kolegvë që mbështesin Partinë Demokratike të drejtuar nga Enkelejd Alibeaj...

Mix9 orë më herët

Romanet e Agatha Christie redaktohen, hiqet gjuha fyese

Disa romane të Agatha Christie janë redaktuar për të hequr gjuhën e mundshme fyese, duke përfshirë fyerjet dhe referenca ndaj...

Mix9 orë më herët

Sky Showtime zbulon kalendarin emocionues të prillit për të mahnitur audiencën

Sky Showtime, shërbimi premium i transmetimit, ka shpallur kalendarin e tij për muajin prill, të mbushur me një seri filmash...

Mix9 orë më herët

Olta hedh dyshime për lidhjen Kiara- Luiz: Ai mund ta ketë pasur për lojë!

Gjatë gjithë kësaj dite Olta ka qenë e mërzitur. Mesa duket jo aq për Kiarën që e shpreh, por për...

Mix10 orë më herët

Gigi Hadid nuk është kunder lidhjes së Zayn Malik me Selena Gomez

Pas aludimeve se Zayn Malik dhe Selena Gomez janë duke u takuar me njëri-tjetrin,  fansat kanë qenë kurioz lidhur me...

Radar10 orë më herët

Shehaj: Krimi merr kurajo kur sheh që goditja ndaj mediave nuk është më një vijë e kuqe

Deputeti i PD-së, Agron Shehaj mbajti një qëndrim ndryshe nga reagimet standarde të politikës shqiptare për sulmin me armë zjarri...

Mix10 orë më herët

Brooke Shields akuzon nënën e saj: Më la të bëj skena nudo kur isha 11-vjeçe

Brooke Shields ka deklaruar se ajo kurrë nuk do t’i linte fëmijët e saj të merrnin pjesë në ndonjë gjë...

Mix10 orë më herët

Kush është Nadia Kahf, gjyqtarja e parë me shami në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

Nadia Kahf, një avokate e ligjit për familjen dhe imigracionin, filloi karrierën e saj si gjyqtarja e parë me shami...

Mix10 orë më herët

Prince Harry kthehet në Londër

Princi Harry ka mbërritur në Gjykatën e Lartë të Londrës për të marrë pjesë në një seancë dëgjimore në padinë...

Facebook