Lidhu me ne

Mix

Lumturia e përjetshme? Ja nga çfarë nuk kanë hequr dorë këta 3 të moshuar

Nga e majta në të djathtë: Zonja Suzana, Zoti Jashar dhe Zonja Qamile
a3333cc22a4fe5678af31215f843d17f
Zoti Ruzhdi u gjet vetëm në dhomën e tij, ku kalonte gjithë ditën.
Jashari, 90 vjeç, Suzana dhe Qamilja, iu drejtuan Të Dielës Shqiptare pasi ndiheshin të shqetësuar për shokun e tyre të azilit, Ruzhdiun. Siç thanë ata, nuk e kishin parë kurrë që kur kishte ardhur në azil.
‘Të ftoj të dalim bashkë në oborr, të bisedojmë. Ne jemi 3 veta; karrigen e 4-t ta ruajmë ty. Muret e dhomës nuk flasin’ i tha zoti Jashar zotit Ruzhdi (në foto)
Pasi u shfaqën në ekran 3 shokët e azilit duke i kërkuar që të linte izolimin dhe të dilte e të jetonte ditët në oborr a duke biseduar, ai u shpreh mirënjohës që kishin menduar për të, duke premtuar se për këtë, ai do t’u bashkohej të tjerëve.

Tek ‘Ka një mesazh për ty’ të dielën e 13 marsit, u përçua një mesazh shumë i rëndësishëm për jetën. Herë pas here pyesim veten se çfarë na bën të lumtur dhe çfarë të palumtur. E, këta 3 të moshuar e kanë gjetur përgjigjen.

Jashari, 90 vjeç, Suzana dhe Qamilja, iu drejtuan Të Dielës Shqiptare pasi ndiheshin të shqetësuar për shokun e tyre të azilit, Ruzhdiun. Siç thanë ata, nuk e kishin parë kurrë që kur kishte ardhur në azil, pasi e kalonte kohën i mbyllur në dhomën e tij.

3 zotërinjtë shprehën lumturinë e gjetjes së një shtëpie ku ndanin jetën me të tjerë, duke lënë pas izolimin e trishtë. Ata rrëfyen historitë e tyre vetjake, që i kishin çuar të jetonin në një shtëpi të moshuarish; secili me qëllimin e njëjtë për të gjetur qetësinë në shoqëri të të tjerëve, duke lënë pas vetminë e mundimshme, të padurueshme për ta.

Zoti Jashar, veteran lufte, tha se i ishte drejtuar azilit pasi i kish vdekur e shoqja: ’70 vite bashkëjetesë me të. Pasi vdiq, sado që përpiqesha nuk e hiqja dot nga mendja. U mundova, por nuk ia dola. Kështu iu drejtova azilit’.

Suzana, 86 vjeç, rrëfeu se zgjedhja për të jetuar në azil, kishte qenë për hir të të birit: ‘Në azil jemi mirë edhe unë, edhe ai, prandaj jam e lumtur që gjeta këtë vend’. Ajo rrëfeu se i biri jetonte në Amerikë, por pas një aksidenti të rëndë që i kishte ndodhur asaj, ai do të duhej të kthehej në Shqipëri. Megjithatë, zonja Suzana kishte gjetur një rrugë për të mos e detyruar të birin të ndryshonte krejtësisht jetën.

Nga ana e saj, zonja Qamile, e motra e artistes së merituar Drita Pelingu, e kishte njohur vetminë fillimisht kur i kish vdekur i biri, pasi e kishin përplasur me makinë. Për të mos shqetësuar nusen e saj, ajo kishte shkuar të jetonte tek e motra, Drita, e cila u nda nga jeta në tetor të 2013-ës. Pas kësaj i ishte drejtuar shtëpisë së të moshuarve.

Kështu, të 3-ve u kishte rënë në sy që një banor i ri në shtëpinë e tyre nuk dukej kurrë, nuk shoqërohej dhe nuk bisedonte me ta. Zoti Ruzhdi pranoi ftesën e ‘Ka një mesazh për ty’, ndonëse sapo hyri në studio u shpreh se mendonte se e gjithë kjo ishte një gabim, pasi ai nuk kishte të bënte me shfaqje të tilla publike.

Megjithatë, pasi u shfaqën në ekran 3 shokët e azilit duke i kërkuar që të linte izolimin dhe të dilte e të jetonte ditët në oborr a duke biseduar, ai u shpreh mirënjohës që kishin menduar për të, duke premtuar se për këtë, ai do t’u bashkohej të tjerëve.

‘Duam që ti të dalësh nga izolimi, të futesh në kolektivin tonë.’ i tha zoti Jashar, ‘Unë e kam provuar vetë izolimin, e di çfarë është. Ndaj të ftoj të dalim bashkë në oborr, të bisedojmë. Ne jemi 3 veta; karrigen e 4-t ta ruajmë ty. Muret e dhomës nuk flasin’

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix10 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix10 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore17 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal18 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook