Lidhu me ne

Kryesore

Kopjacë…

image_2016_03_23_1111_1458728010

Tri vite pasi qeveria “Berisha” hodhi idenë e dhënies me qira të monumenteve të kulturës, duke hasur një kundërshtim të fortë të shoqërisë civile dhe specialistëve të fushës, Ministria e Kulturës e qeverisë “Rama” i është rikthyer kwsaj ideje.
Në muajin tetor 2015 (data 13), ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka firmosur një udhëzim që është botuar në Fletoren Zyrtare, 6 muaj më vonë, më 17 mars ! Vendimi ka kaluar në heshtje dhe deri më tani nuk dimë të ketë pasur konsulta me grupet e specialistëve të trashëgimisë, për çka doemos, duhej të ishin njoftuar edhe mediat raporton Gazeta Shqiptare. Ajo çka tashmë dihet, ka të bëjë me faktin se 3P-të, partneriteti publik-privat tashmë ka përfshirë edhe pasuritë kombëtare, çka sikundër sqarohet më poshtë, në disa raste “si përjashtim prej rregullave të përgjithshme të koncesioneve dhe partneritetit-publik-privat, pasuria që përbën vlerë të trashëgimisë kulturore i kalon në përdorim personit juridik të krijuar për këtë qëllim”.

VENDIM-UDHËZIMI

“Udhëzim nr. 5110, datë 13.10.2015 për dhënien me qira dhe mënyrën e administrimit të monumenteve të kulturës me qëllim rijetëzimi”. Në pikën A. “Qëllimi dhe parashikime të përgjithshme”, – shënohet se “Monumentet e kulturës, në administrim të Ministrisë së Kulturës dhe institucioneve të saj të varësisë, jepen me qira dhe administrohen për qëllime rijetëzimi apo shfrytëzimi social-kulturor, me kusht që funksioni i ri të mos dëmtojë vlerën e monumentit”.
Administrimi i monumenteve të kulturës kryhet nga bashkëpunimi me subjektet si: a) Persona fizikë, persona juridikë fitimprurës, persona juridikë jofitimprurës (OJF); b) Partnerë strategjikë të MK-së dhe qeverisë shqiptare; c) Persona juridikë të krijuar nga MK-ja dhe/ose institucione të saj të specializuara, të cilët vetë apo në marrëdhënie me partnerët privatë/publikë administrojnë pasuritë kulturore pa të drejtë fitimi.
Afatet janë si vijon: a) Për sipërfaqet deri 200 m˛, kohëzgjatja do të jetë nga 1 deri në 5 vite; b) Për sipërfaqet nga 200 m˛-500 m˛, kohëzgjatja do të jetë deri në 10 vjet; c) Për sipërfaqet mbi 500 m˛, kohëzgjatja e kontratës së qirasë do të jetë deri në 20 vite.
Pika III. “Si përjashtim prej rregullave të përgjithshme të koncesioneve dhe partneritetit-publik-privat, pasuria që përbën vlerë të trashëgimisë kulturore i kalon në përdorim personit juridik të krijuar për këtë qëllim, fondacionit apo entit tjetër të krijuar nga ligji, sipas marrëveshjes midis këtij të fundit me MK-në”.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar13 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix17 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar18 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix18 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix18 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar18 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar23 orë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Mix2 ditë më herët

Enca publikon foto nga fëmijëria e saj

Sot është një nga këngëtaret më me zë në industrinë tonë muzikore. Enca është një ndër këngëtaret më të pëlqyera...

Radar2 ditë më herët

Berisha thirrje pronarit të ri të ABC: Mos u bëj altoparlant i Ramës!

Berisha thirrje pronarit të ri të ABC: Mos u bëj altoparlant i Ramës! Kryeatri i PD, Sali Berisha tha se...

Mix2 ditë më herët

Aktori Robert Downey Jr flet për varësinë nga droga: M’u deshën 20 vjet që të bëhesha përsëri njeri

Në një pjesë tjetër të dokumentarit, i cili është një rrëfim i jetës së turbullt të aktorit, ai theksoi se...

Facebook