Lidhu me ne

Kryesore

Albana Vokshi: Të shkarkohet Erion Veliaj, SPAK ta hetojë për kërcënimet ndaj gazetarëve

Mesazhet kërcënuese të Erion Veliajt, të bëra publike dy ditët e fundit, përbëjnë prova ligjore të një akti të dënueshëm kriminal. Ato e nxjerrin në pah kryebashkiakun e Tiranës si një politikan mafioz, armik të lirisë së medias.

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi kërkon nga SPAK-u që të nisë hetimet për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Vokshi kërkon shkarkimin e Veliajt, duke thënë se kryetari i Bashkisë i ka dërguar mesazhe kërcënuese gazetarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, ajo thotë se SPAK duhet të hetojë Veliajn për dy veprat penale: shpërdorim i detyrës dhe pengimi në ushtrimin e të drejtës për t’u shprehur.

“Mesazhet kërcënuese të Erion Veliajt, të bëra publike dy ditët e fundit, përbëjnë prova ligjore të një akti të dënueshëm kriminal. Ato e nxjerrin në pah kryebashkiakun e Tiranës si një politikan mafioz, armik të lirisë së medias.
Gjuha e egër, denigruese dhe e urrejtjes ndaj një gruaje gazetare, mesazhet kërcënuese ‘se nuk ka për t’ia falur’ Beti Njumës pse u dha zë artistëve kundër prishjes së Teatrit Kombëtar, provojnë se Erion Veliaj përbën një kërcënim të rëndë për fjalën e lirë, i gatshëm të eliminojë këdo që cënon pushtetin e tij, duke u thënë qytetarëve të vërtetën.”- shkruan Vokshi.

Sipas Vokshit, janë të ditura metodat e Erion Veliajt për t’u mbyllur gojën gazetarëve. Ato nisin sipas saj me dhurata të vogla për festa, udhëtime jashtë vendit, projekte të ndryshme të bashkisë, lejet e ndërtimit, licensat vendore, tjetërsimi i pronës publike për 1 euro deri tek ortakëria në koncesionin korruptiv të inceneratorëve.

Ajo shton: “Partia Demokratike kërkon fillimin e menjëhershëm të hetimit penal ndaj Erjon Veliajt për kryerjen e të paktën 2 veprave penale: shpërdorim i detyrës dhe pengimi në ushtrimin e të drejtës për t’u shprehur.
Erion Veliaj duhet shkarkuar menjëherë dhe duhet vënë para drejtësisë.”

Reagimi i zonjës Vokshi vjen pak ditë pasi “Ora News” publikoi një bashkëbisedim midis pronarit të saj Ylli Ndroqit dhe kryebashkiakut Veliaj.

Ky i fundit në mesazhe dukej tejet i irrituar me gazetaren Beti Njuma, që sipas tij është përpjekur të ndryshojë përmbajtjen e lajmeve.

Sipas Veliajt, Beti Njuma i merr lajmet e gatshme nga Partia Demokratike dhe i boton ato me qëllim prishjen e imazhit të Bashkisë Tiranë dhe të tij.

Në mesazhe ishte e qartë që Ndroqi dhe Veliaj kishin patur një bashkëpunim që bashku, por që marrëdhëniet mes tyre ishin prishur.

Kujtojmë se biznesmeni Ylli Ndroqi është në konflikt ligjor me kryebashkiakun e Tiranës, të cilin e ka kallëzuar në SPAK se përmes shpifjes ka prishur në publik imazhin e medias së tij, RTV Ora, dhe gazetarëve të tij.
Ndërkohë SPAK-u nga ana tjetër ka sekuestruar pasuritë e Ylli Ndroqit, duke e akuzuar se i ka siguruar ato përmes parave që vinin nga krimi, pas dyshimeve për përfshirjen e tij në trafikun e lëndëve narkotike.

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook