Lidhu me ne

Kioske

Edhe qeverisja më e keqe, ka të ” lumturit ” e saj

Por kriteri bazë dhe më i thjeshti për të kuptuar një qeverisje, nëse është e mirë apo jo, është aftësia e asaj qeverisje për të shpërndarë të mira dhe përfitime për të gjithë individët. Mund të përmendim këtu modelin e Gjermanisë, vendeve nordike, ose Zvicra.


Koment nga Bilbil Beqiri

Bilbil Beqiri

Ndodhesha në Rumani para disa vitesh, dhe po bisedoja me një rumun në lidhje me Çausheskun,( Nicolae Ceaușescu ). Une kisha pak kohë që kisha parë një dokumentar të BBC-së në lidhje me Çausheskun dhe nuk është se flitej mirë për të. Me këtë inerci unë i fola keq rumunit për Causheskun, ai më respektoi por kuptova që nuk i erdhi aspak mirë. Sot pas shumë vitesh nuk janë të paktë njerëzit që e duan Causheskun,megjithëse ka qenë një ndër diktatorët më të tmerrshëm të Europës.

E bëra këtë parashtrim për të thënë se nuk matet qeverisja me numrin e njerëzve të kënaqur, por me numrin e njerëzve të pakënaqur, sepse edhe diktatorët më të egër kanë patur një grup përfituesish, ndryshe ata nuk do mund të mbaheshin në këmbë. Gaddafi, Saddami, të gjithë me kalimin e kohës formojnë rreth tyre një grup njerëzish të cilët nuk e mendojnë botën dhe jetën pa liderat e tyre.

Por kriteri bazë dhe më i thjeshti për të kuptuar një qeverisje, nëse është e mirë apo jo, është aftësia e asaj qeverisje për të shpërndarë të mira dhe përfitime për të gjithë individët. Mund të përmendim këtu modelin e Gjermanisë, vendeve nordike, ose Zvicra.

Vijmë te rasti i Shqipërisë, keni parë ndoshta në media apo rrjetet sociale deputetë që bërtasin mesa zë kanë, deri në antipati emrin e liderit të tyre. Kjo ndodh për arsyen e thjeshtë se këta kanë mbushur xhepat nëpërmjet liderit, atëherë përse të mos e duan ?!.

Pra me logjikë të thjeshtë përfituesit kanë të drejtë të mbështesin një iks qeverisje por nëse të pakënaqurit përbëjnë shumicën, atëherë qeveria duhet ndërruar.

http://Podiumi.com

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook