Connect with us

Aktualitet

Lajmet e fundit kryesore nga Shqipëria dhe bota

LAJMI I FUNDIT: Koronavirusi arrin edhe në Skënderaj - Lajmet e fundit -  Zëri

■ Projeksioni i votës për 2021, IPR: 53% e votuesve zgjedhin opozitën e bashkuar në Tiranë e Durrës.

E lidhur: Sondazhi: Tkurren PS-LSI nga 2017, rritje PD 

■ Kritikat ndaj BE, eurokomisioneri Oliver Varhelyi: Mekanizëm për furnizimin me vaksina më shpejt vendet e Ballkanit Perëndimor.

■ Pas ‘Tires’/ Skandal edhe në Infektiv, pacienti me Covid vdes dhe grabitet brenda spitalit, i marrin paratë nga portofoli e bankomati.

■ Rama sulmon opozitën, nuk tërhiqet nga kritikat për BE-në: Gojën s’do e mbyllim. Kryeministri tha se kontrata me “Pfizer” nuk bëhet publike, pasi është e mbrojtur nga sekreti tregtar.

■ OSBE ka njoftuar ministrinë e Jashtme se do të vijë në Shqipëri nga data 24-29 janar për të vlerësuar masat paraprake sesi do të zhvillohen zgjedhjet. ODIHR thotë se në varësi të asaj çfarë do të vlerësojnë, do ndërmarrin edhe veprimet në vijim.  

■ Sanitarja e “Shefqet Ndoqit”, Tire Alldervishi ka kërkuar lirimin në Gjykatën e Apelit. Ajo thotë se ka qenë e infektuar me Covid-19 dhe ende nuk është negativizuar duke nënvizuar se përbën rrezik për të burgosurit e tjerë.

■ Banorët e kundërshtuan. Ka nisur ndërtimi i spitalit të Fierit. Ndërtimi i tij pritet të kushtojë 60-70 milion euro dhe do të zgjasë tre muaj.

■ Projekti Vlorë-Orikum. Banorët thonë se po iu cënohet prona, ndërsa Presidenti Meta theksoi se klientelizmi ka sjellë shkelje të barazisë.

■ Dendias për zgjerimin e ujërave territoriale: Shtojmë 13 mijë km, vlerësoj qëndrimin e Ramës.

■ Rrebeshe shiu më 22-26 janar, ministria e Mbrojtjes paralajmëron bashkitë: Merrni masa!

■ Vaksinimi në ‘Air Albania’, FSHF i kërkon qira Ministrisë së Shëndetësisë.

Me teper

Kritike5 mins ago

Kryeministri si shef pavijoni

Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen....

Kryesore13 mins ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal22 mins ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore48 mins ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore1 hour ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Radar1 hour ago

Kur infektohet me Covid-19 një grua shtatzënë, çfarë ndodh me fëmijën?

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo...

Kryesore2 hours ago

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Gjatë pesë viteve të fundit huamarrja e huaj ka mbuluar mesatarisht rreth 17% të nevojave të përgjithshme të qeverisë Borxhi...

Radar2 hours ago

Dua Lipa, tanimë artistja e dytë më e dëgjuar në botë në “Spotify”

Dua Lipa tanimë është artistja e dytë më e dëgjuar në të gjithë botën në “Spotify”, dhe e para nëse...

Kryesore2 hours ago

Mbyllet për të disatën herë faqja “Brryli Broadway”

Është mbyllur dje për të disatën herë faqja e njohur e memeve “Brryli Broadway”. E “faji” i faqes duket janë...

Kryesore2 hours ago

Meta: Jap dorëheqjen nëse Rama fiton 71 mandate pa prekur votat

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka deklaruar se jep dorëheqjen, nëse sipas tij, kryeministri Edi Rama merr 71 mandate më...

Facebook