Lidhu me ne

Letersi

Mikpritje

Mikpritje – Poezi nga Bilbil Beqiri

Dhjetë vende në Evropë ku koha ka ngecur, Thethi një prej tyre – PORTALB

Ham e ham e ham qentë.

I zoti i shtëpisë me një frymë

del jashtë. Sa mirë!

Nga qyteti – mysafirë.

Kundërmojnë qytetërim…

Kanë ardhur me harxhime,

çamçakëze 20 lekësh, të rrumbullakët,

për bukuri:

fëmijët mbllaçiten, plot gëzim e lumturi.

Ka e ka e ka

zonja e shtëpise përvëloi një kokosh.

I fundit ishte i shkreti,

për miqtë nga qyteti.

Mish, zemër e muhabet,

në tokë shtrohet një dyshek;

fle i zoti i shtëpisë.

Pyet gruan:

u kënaqën vallë?

Do kënaqen në të dalë:

një thes arra, miell misri, mish, vezë, djathë, gështenja

sa t’ua ketë ënda.

E zbrazi shtëpinë ky fshatar derëzi:

të gjitha 20 lekë, sa çamçakëzët.

Ditën e mirë ju presim të na vini përsëri

Brirë tymi – Botime Dudaj

Kjo poezi ironizon dallimin midis bujarisë së njeriut që jeton në fshat dhe atij që jeton në qytet.

Njeriu i fshatit ka dalluar përherë për zemërgjersinë e tij.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook