Connect with us

Stil

Ç’kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary Clinton dhe Kamala Harris

Ç'kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary

Pas shumë trazirash dhe incidentesh me pasoja fatale, dita e inagurimit të presidentit të ri erdhi! Joe Biden është zyrtarisht në krye të Amerikës. Gjatë ceremonisë zyrtare nuk mungoi as prania e çiftit Obama dhe Clinton, por çfarë nuk kaloi pa u vënë re ishin veshjet e ish-Zonjave të Para.

Ç'kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary

Michelle Obama u shfaq e veshur nga koka tek këmbët me lejla të vrarë në vishnje, sikurse Kamala Harris dhe Hillary tek të cilat mbizotëronin gjithashtu nuanca të ndryshme të lejlasë.

Zëvendëspresidentja, Harris u shfaq e veshur me një pallto ngjyrë lejla të cilën e kishte kombinuar edhe me veshjen e brendshme.

Ç'kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary

E vetmja e veshur me blu, ishte Zonja e Parë e Amerikës, Jill Biden. Sigurisht, ngjyrat e zgjedhura nuk ishin rastësore, por çfarë simbolizon lejlaja?

Ç'kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary

Deri më tani, thuhet se veshja e zonjave përfaqëson bashkimin e Amerikës si një e tërë. Kombinimi i ngjyrës së kuqe (që përfaqëson partinë Republikane) dhe ngjyrës blu (Partia Demokratike) përftohet ngjyra lejla. Pra thënë ndryshe, një bashkim i dypartive me më shumë mbështetje nga amerikanët ndër vite.

Nëse ju kujtohet, në 2016-ën, kur Trump fitoi presidencën, Clinton u shfaq e veshur me po të njëjtën ngjyrë, ndërsa Bill Clinton kishte vendosur një kollare në ngjyrë lejla.

Ç'kuptim ka ngjyra lejla në veshjet e Michelle Obama, Hillary

“Ne e kemi parë që kombi ynë është më i ndarë nga ç’e kemi menduar, por unë besoj tek Amerika dhe do besoj gjithnjë. Nëse besoni dhe ju duhet ta pranoni këtë rezultat dhe të shihni drejt të ardhmes.”-u shpreh ajo asokohe.

Lejlaja (bashkë me jeshilen dhe të bardhën) janë gjithashtu ngjyrat e flamurit të “suffragette”- flamuri që përfaqëson lëvizjen e anëtareve të organizatave të famshme të grave në fillim të shekullit të 20-të, të cilat luftuan për të drejtat e votës në zgjedhjet publike.

E njohur gjithashtu si ngjyrë mbretërore, lejlaja lidhej me dinjitetin dhe instiktin për liri të çdo gruaje që kërkonte të drejtën e votës.

Burimi: Cosmopolitan

Continue Reading

Me teper

Kryesore31 mins ago

Mediu: Rama tenton të krijojë karantinë për opozitën

  Gjykata Kushtetuese do të gjykojë këtë të martë kërkesën e Partisë Republikane në lidhje me kundërshtimin e vendimit për...

Kritike42 mins ago

Kryeministri si shef pavijoni

Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen....

Kryesore49 mins ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal59 mins ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore1 hour ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore2 hours ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Radar2 hours ago

Kur infektohet me Covid-19 një grua shtatzënë, çfarë ndodh me fëmijën?

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo...

Kryesore2 hours ago

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Gjatë pesë viteve të fundit huamarrja e huaj ka mbuluar mesatarisht rreth 17% të nevojave të përgjithshme të qeverisë Borxhi...

Radar2 hours ago

Dua Lipa, tanimë artistja e dytë më e dëgjuar në botë në “Spotify”

Dua Lipa tanimë është artistja e dytë më e dëgjuar në të gjithë botën në “Spotify”, dhe e para nëse...

Kryesore2 hours ago

Mbyllet për të disatën herë faqja “Brryli Broadway”

Është mbyllur dje për të disatën herë faqja e njohur e memeve “Brryli Broadway”. E “faji” i faqes duket janë...

Facebook