Lidhu me ne

Kryesore

Besnik Baraj, arratisja e vonuar nga kazani i plehrave

Nga ARBEN RROZHANI

Besnik Baraj, arratisja e vonuar nga kazani i plehrave

Deputeti i PS-së, Besnik Baraj, lajmëroi dje largimin nga politika, duke u shprehur se: “Vendosa të mos plotësoj formularin  për deputet. Largimi im bëhet, për t’u krijuar hapësira të rinjve në PS”

Kjo puna e të largimit të të rinjve, me ardhjen e 60-vjeçares Najada Çomo dhe stërgjyshes Luljeta Bozo nuk vlen më, por, gjithsesi, Baraj, bëri dje atë veprim që duhet të kryente vite më parë, apo edhe në mars 2017, kur Rama, përmes “shëndetësisë falas” i vrau vëllain, Sokolin.

Besnik Baraj ishte ndër të vetmit deputetë që merrte urbanin për të lëvizur dhe nuk gjen asgjë të pamoralshme në figurën dhe staturën e tij, ndaj edhe në letrën e lamtumirës politike, si askush tjetër, shkruan se: “Sot ka mjaft të rinj të përfshirë apo që aspirojnë të përfshihen në politikë. Do uroja që tek ta të kultivohen tre elementët që përmenda, ndershmëria, idealizmi dhe profesionalizmi. Rendja pas fitimit, pasurimit abuziv është tipar kompromentues i shoqërisë tonë…”.

Por në dy mandatet e fundit ai u bë pjesë e qeverisjes kriminale dhe të korruptuar, duke votuar për të, duke shkelur mbi veten e duke heshtur edhe kur ajo i merrte jetën e vëllait.

Besnik Baraj, arratisja e vonuar nga kazani i plehrave

Sokol Baraj ndërroi jetë tragjikisht më 11 mars 2017, sepse ambulanca nuk kishte një pajisje normale. Ish-zv/Ministri i Brendshëm dhe ish-Drejtor i Përgjithshme i Policisë pësoi atak kardiak në banesën e vjetër, në zonën e ish-Bllokut, vetëm disa qindra metra larg Urgjencës së Tiranës, pranë stadiumit “Selman Stërmasi”.

Mjekët erdhën shpejt, por duarthatë. U mungonte defibrilatori që bën masazhin elektro-kardiak. Nisën t’i bënin CPR (masazhin kardiak me duar). Vëllai deputet ndodhej aty dhe i pafuqishëm u përgjërohej mjekëve ta shpëtonin, por ata e kishin të pamundur, siç duket edhe nga ky dialog:

Besnik Bare: Ju lutem bëni diçka se po na vdes vëllai.

Mjeku: S’kemi çfarë t’i bëjmë, ja po i bëjmë masazh kardiak.

Besnik Bare: Ju lutem se do na vdesë vëllai, bëni goditje elektrike.

Mjeku: Me çfarë t’ia bëjmë s’kemi, s’kemi…

Besnik Bare: Po merrni monitorin. Atë të riun që ju kanë sjellë.

Mjekët: Nuk kemi monitor.

Bare: Nuk keni monitor defibrilator?

Mjekët: Jo zotëri, nuk kemi.

Besnik Bare– Po ky po jep shpirt…

Besnik Baraj u pajtua me fatkeqësinë dhe qëndroi edhe 4 vite të tjera në bandën e Rilindjes. Por një vit përpara fatkeqësisë familjare ai kishte shkelur mbi veten, kishte lëpirë atë që kishte pështyrë. Ishte bërë avokati më i fortë i importimit të plehrave nga jashtë, biznesit që Edi Rama sot e vijon me mbjelljen e inceneratorëve kudo nëpër Shqipëri.

Në shtator 2016, gjatë diskutimeve në Kuvend për importin e mbetjeve urbane, Besnik Baraj ndryshonte qëndrim nga viti 2011 kur PS ishte në opozitë. Nëse atëherë shprehej “Jo importit të plehrave të Napolit, pa pastruar plehrat e Shqipërisë” dhe se “ne kemi aq plehra në vend sa të furnizojmë kapacitetet ricikluese ekzistuese”, 5 vite më pas deklaronte se: “këto kapacitete nuk ekzistojnë dhe nevojitet importim i plehrave për të plotësuar nevojat dhe kërkesat e industrisë ricikluese”.

E mbronte deri në fund planin e Ramës duke thënë se nuk kishte më asnjë rrezik pasi “Shfuqizohet neni 22 që linte të hapur importin e mbetjeve për qëllime djegie”, kur në vitin 2021 buxheti vetëm po financon PPP-të e tre inceneratorëve.

Ligji për importin dhe riciklimin e mbetjeve u miratua në parlament, pavarësisht kundërshtive e protestave të shoqatave ambientaliste dhe shoqërisë civile, me votat e 63 deputetë të Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Në përfundim të asaj seance të turpshme, ish-deputeti i PS-së, Ben Blushi ftoi qytetarët të shkruanin emrat e deputetëve që votuan pro ligjit të importit dhe riciklimit të mbetjeve në koshat e Tiranës dhe emri i Besnik Barajt ishte bashkë me kolegët e plehrave: Edi Rama, Eduart Shalsi, Taulant Balla, Petrit Vasili, Alfred Peza, Erion Veliaj, Namik Kopliku, Namik Dokle, Sadri Abazi, Besnik Bare, Bashkim Fino, Gramoz Ruçi, Ilir Beqaj, Fidel Ylli…. Një njollë turpi që Baraj do ta ketë mbi shpinë, edhe pse jashtë politikës aktive./Burimi Shekulli

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook