Lidhu me ne

Kryesore

E përjashtoi se nuk iu bind Ramës, a do jetë i ngjashëm fati i Dritan Lelit me atë të Shpëtim Gjikës?

E përjashtoi se nuk iu bind Ramës, a do jetë i ngjashëm fati

Dritan Leli është përjashtuar nga Partia Socialiste pasi refuzoi të hiqte dorë nga detyra e kryebashkiakut për të kandiduar për deputet.

Kryeministri Edi Rama u ka dërguar një mesazh anëtarëve të asamblesë së PS, dega Vlorë ku kërkon përjashtimin e tij.

Dritan Leli nuk është më pjesë e jona”, thuhet në mesazhin e kryeministrit.

Ky mesazh erdhi pak ditë pasi Rama i kishte kërkuar Lelit që të dorëhiqej nga bashkia për të kandiduar në listën e PS-së për Vlorën, por kryebashkiaku refuzoi kërkesën e shefit të tij pasi nuk besonte se do të mund ta merrte mandatin me renditjen që do t’i bënte kryeministri.

I refuzuar nga vartësi i tij, Rama ka vendosur tashmë që PS të mos ketë asnjë lidhje me Lelin, personazh i cili nuk i ka pëlqyer asnjëherë edhe të besuarit të Ramës në këtë qark, Damian Gjiknurit.

Rama: Me të, pa të, Vlora do realizojë objektivin

Tri ditë më parë, Rama u pyet nga gazetarët mbi refuzimin e Lelit për të kandiduar si deputet. AI e konfirmoi dhe tha se me të, ose pa të, skuadra në Vlorë do realizojë objektivin bazë

“Në formimin e një skuadre ka dinamika të brendshme. Këtu nuk ka rëndësi fare se çfarë ka menduar njëri apo tjetri. Është e vërtetë që unë i kam propozuar që ai të bëhet pjesë e skuadrës, nuk e ka parë të arsyeshme, është zgjedhja e tij. Me të, pa të skuadra jonë në Vlorë do realizojë objektivin bazë dhe do shkojë shumë afër objektivit maksimal që është plotësisht i mundur sipas meje, s’ka asnjë problem”, deklaroi Rama.

Nëse Leli jepte dorëheqjen, drejtimin e institucionit e merrte nënkryetari i Bashkisë së Vlorës, Afrim Qëndro, bashkëpunëtor i ngushtë i Damian Gjiknurit. që nga koha kur njëri ishte Ministrinë e Energjisë dhe të Infrastrukturës dhe tjetri drejtor i ARRSH-së.

Rasti i Shpëtim Gjikës

Në kujtesën e vlonjatëve është ende e freskët historia e Shpëtim Gjikës, kryebashkiakut që për arsye jo të qarta gjatë fushatës së 2013-ës pati përplasje me Ramën.

Marrëdhëniet mes tyre u lëkundën edhe në vitin 2015. Asokohe, pak muaj para se të përfundonte mandatin e kryebashkiakut.   

Gjika u prangos në vitin 2016, i akuzuar për falsifikim dokumentesh në dhënien e lejeve për ndërtime të paligjshme në qytetin bregdetar por më pas gjykata vendosi hetimin dhe vijimin e procesit gjyqësor në gjendje të lirë.

Ai u desh të kalonte nëpër një kalvar të gjatë gjyqësor deri sa t’i kthehej jetës normale.

Me teper

Kryesore4 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar5 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar5 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet5 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil5 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske5 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil5 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar5 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar5 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar5 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook