Lidhu me ne

Kryesore

“Normaliteti i Bashës dhe i opozitës po e shfazon Ramën”

– Armand Shkullaku

Në lidhje direkte me edicionin e orës 19.00 në Syri Tv, me gazetaren Juli Krisafi, analisti Armand Shkullaku, komentoi fillimisht sjelljen e presidentit Meta të cilin e cilësoi si të justifikuar përballë dhunës që po paraqet maxhoranca për të kapur çdo pushtet.

Një i çmendur, një vend e çmend"! Rama gropos buxhetin, edhe 110 milionë  euro Beccheti-t

“Ka disa kohë që po ndodhin gjëra të tilla. Sigurisht që kjo nuk është një gjuhë presidenciale, apo sjellja e një njeriu që përfaqëson unitetin e kombit apo që duhet të ishte mbi palët, por ne gjithsesi duhet ta shikojmë në kontekstin se si po vepron Presidenti i Republikës. Z. Meta e tha vetë edhe sot, që nuk mund të kërkoni perfeksion nga Presidenti, në një vend ku të gjitha pushtetet janë të deformuara. Po të shikoni diskutimin që bëjnë ata që akuzojnë Presidentin, për dalje nga misioni i tij, për denigrim të postit të kreut të shtetit, akuzat e tyre duken sikur papritur një ditë të bukur Presidenti u çmend dhe mori rrugët. Por po të shikojmë katër vitet e fundit, sjellja e Presidentit është pasojë e një sjellje të vazhdueshme të maxhorancës që ka qenë në kundërshtim me kushtetutën. Unë për të qenë korrekt, mund të citoj Komisionin e Venecias që qartazi disa herë i ka dhënë të drejtë Presidencës, ku ka bërë me gisht disa herë maxhorancën si uzurpuese të kompetencave që nuk i takojnë.

Ish-ministri shpërthen ndaj Ramës: I çmendur pas pushtetit, tani edhe  zëdhënës i barbarisë! Ke marrë fund! - Rilindja Demokratike

Ne duhet të jemi të qartë që lufta e maxhorancës me Presidentin është një luftë politike. Që nuk kemi një palë që janë engjëj që mbrojnë interesat e kombit dhe një palë tjetër që po e shkelin.

Këtu kemi luftën e një maxhorance për të marrë sa më shumë pushtet dhe për të kontrolluar gjithcka dhe ku presidenti është i vetmi institucon që maxhoranca nuk e ka në kontroll dhe kjo e nervozon.’

Shkullaku komentoi edhe diversionin që Rama bën ndaj kundërshtarëve poltikë.

Deklarata e fortë në studio: Rama është i çmendur, ia ka kaluar edhe  Eskobarit… - Rilindja Demokratike

‘Presidenti është në funksionin e tij. Çdo veprim i tij ka edhe kontekst politik. Nuk ka njeri në vend që të mendojë që Presidenti është kundërshtar i maxhorancës, megjithatë përpjekja për të krijuar një dualizëm në distancë, pas kuintave me Bashën, është një diversion që kërkon të bëjë Rama, që kërkon të japë përshtypjen që kemi një opozitë defacto që është Ilir Meta dhe Sali Berisha dhe De Jure kanë lënë një djalë të mirë që nuk shkëputet nga diktati i tyre. Ky është në diversion i ngjashëm me atë të disa muajve më parë që linte të kuptonte që midis Bashës dhe Ramës mund të ketë një marrëveshje në bashkëqeverisje.

Vasili/Lidheni përroin psiqik Edi Ramën, thotë: “Le të rrinë 10 vjet  studentet aty”

Të gjithë këto diversione tregojnë shqetësimin real që ka Rama që numrat nuk e nxjerrin fitues në zgjedhje.

Unë mendoj që fushata e Bashës dhe Ilir Metës shkojnë në funksion në drejtim të një realiteti të ri.

Albanian Prime Minister Edi Rama speaks to Jack Parrock - YouTube

Lulzim Basha duke u marrë direkt me një njeri që nuk ka mbajtur asnjë premtim, e kanë çfazuar atë më tej. Këtë e pamë në Elbasan, këtë e pamë në atë shfaqje të turpit ku Rama bullizonte kundërshtarët.

Normaliteti i opozitës do prodhojë gjithmonë e më shumë një anormalitet të Ramës.’

Zyrtarisht i çmendur - Rilindja Demokratike
Lajme Arkiva - Ministri Edi Rama takim me aktoret (17 tetor 1998) - YouTube
Edi Rama Crazy Albanian Politician - YouTubeRama: 25 Prilli, zgjedhje mes drejtësisë dhe Ilir Metës - Tv Klan

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook