Lidhu me ne

Kryesore

Armand Shkullaku: Zgjedhjet u manipuluan. Basha ka përgjegjësi sepse besoi, që regjimi mundet me votë!


Analisti Armand Shkullaku, ishte i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku ka folur për zgjedhjet e 25 prillit dhe gjendjen e opozitës. Shkullaku tha se zgjedhjet u manipuluan, por se Lulzim Basha ka përgjegjësi që besoi “se një regjim mund të mposhtet me votë”.

“Zgjedhjet në Shqipëri u manipuluan. Dilema është, a bëri mirë opozita që besoi, që u përpoq të bindte shqiptarët, që një regjim mund të mposhtej me votë? Nga një opozitë që kishte aksiomën jo zgjedhje me Ramën, në një opozitë që hyri me rregullat e lojës të vendosura nga Rama

Kishimi i ligjit elektoral që nuk e favorizonte opozitën por i konvenonte Ramës. Opozita, hyri në zgjedhje me një forcë politike që tetë muajt e fundit, hapi thesin e punësimeve si kurrë më parë. Hyri në një betejë me një parti, që vitin e fundit elektoral, ka rritur shpenzimet në buxhet rreth 30% më shumë se sa një vit normal i zakonshëm i qeverisjes. Hyri me një mazhorancë që kontrollonte të gjithë bashkitë, që kishin nëpunësit e tyre, tenderat, koncesionet.

Hyri me një mazhorancë ku mediat kryesore mbështesnin Ramën, skandali i patronazhistëve. Pra në këto kushte, gara ishte e pabarabartë dhe këtu është përgjegjësia e Bashës që në një garë në kushte të tilla, ai mendoi se do të mposhtë regjimin. Përgjegjësia është që besoi tek një gjë që është ë pamundur.

Ju thatë nuk ka frymë, por ka patur frymë shumë të madhe në 25 prill. Votat e opozitës, janë 730 mijë. Po t’ju shtojmë gjysmën e votave të pavlefshme, janë rreth 770 mijë vota, të cilat ishin vota kundër Edi Ramës.

Ky numër votash, e ka bërë Edi Ramën të mos sillet me tone triumfaliste, por duket si dikush që i ka mbetur në dorë diçka, që bëri gjithcka për ta ruajtur”, tha ndër të tjera Shkullaku.

Me teper

Kritike32 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet43 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport47 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook