Lidhu me ne

Kritike

Vaksinat, Sonila Meç֛o: Rama shantazhon shqiptarët, e papranueshme

Vaksinat, Sonila Meç֛o: Rama shantazhon shqiptarët, e papranueshme. Ftesë publike Yuri Kim për në Tempora

Pas raportit të Transparency International është Departamenti Amerikan i Shtetit i cili ngre alarmin për përhapjen e korrupsionit në Shqipëri, presionin ndaj medias së lirë dhe mos ndëshkimit të zyrtarëve të lartë.

“Janë kapur të gjitha shtyllat funksionale të shtetit. Asgjë që nuk e dinim nuk na ka thënë TiA. Asgjë që nuk ka përfunduar në dosje të stivuara pranë institucionit të drejtësisë. Por kur do të fillojë të veprojë ndëshkimi?  Analizon gazetarja e njohur, autore dhe moderatore e emisionit “Tempora” Sonila Meço e ftuar në studion e RTV Ora me gazetaren Beti Njuma.

Raporti, thotë Meço, i ka bërë një panoramë të saktë asaj çfarë ndodh me median në Shqipëri.  “Aty thuhet që mediat e pavarura kanë funksionuar, por në një pjesë e madhe ose kanë përfunduar në zyrat e shtypit të pushtetit duke marrë informacione ose pronarët e tyre janë sjellë si njerëz që vendosin gjoba ndaj politikës dhe biznesit. “

Media nuk mund të dalë jashtë këtij sistemi oligarkik, i cili sot është i vetmi që i jep garancinë kryeministrit  të dalë me një arrogancë e agresivitet të shtuar përballë publikut që e fton të votojë. Ky grup oligarkik duhet të jetë ushqyer kaq mirë gjatë këtyre viteve me ligje të veçanta e pasuri publike, sa shohin në pasqyrë njëri tjetrin e i thonë: Rri i qetë ne do ta japim pushtetin nga poshtë Ndërkohë DASH thotë Stop. “

Një tjetër shqetësim është dhe rënia e besimit të shqiptarëve tek SPAK

“Problemi që më shqetëson është se këtyre raporteve shtoj dhe raportin e Barometrit të Sigurisë të pak ditëve më parë që nënvizonte se besimi i shqiptarëve tek SPAK e drejtësia ka rënë në mënyrë drastike. “

Sonila Meço ftoi publikisht zonjën ambasadore në një intervistë për emisionin Tempora.

Beti Njuma: Ka një pyetje që e bëjmë sa herë ka raporte që vijnë nga DASH. Duket sikur nuk janë në të njëjtën linjë me përfaqësuesin amerikan në Shqipëri. Mos ia zë objektivitetin tymnaja e propagandës së qeverisë përfaqësuesve amerikanë që vijnë në Tiranë?    

Sonila Meço: Vazhdimisht i kam dërguar ftesa për një intervistë, sepse më ka pëlqyer natyra e saj e komunikimit. Do kisha dashur të bëja një intevistë jo aq formale por si një shqiptar që ulet përballë zonjës Yuri Kim që përfaqëson vendin ku shqiptarët besojnë më së shumti. Ia kam bërë ftesë.

Por të mos harrojmë Zonja Yuri Kim është përfaqësuese ambasadore e cila ndjek pas jo vetëm interesat politike por dhe ato ekonomike e të biznesit. Natyrisht ka përshtypjet e veta, konsideratat e veta.

Meço komentoi dhe deklaratën e Ramës bërë dje në Lezhë “Nëse PD vjen në pushtet mos tju shkojë në mëndje që rindërtimi  e vaksnimi do të vazhdojë”

Beti NjumaA mundet kryeministri me vaksinat që blen me paratë e taksapaguesve shqiptarë ti kërcënojë shqiptarët në këtë lloj forme?

Sonila Meço: Kurrë nuk mundet, por në Shqipëri ndodh. Ishte kërcënim shantazh. Është e papranueshme. Madje me jrusitët që kam folur ka një bazë për nisje të një hetimi nga porkuroria

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook