Lidhu me ne

Aktualitet

Zgjedhjet – Miratohet fleta e votimit, ja si do votohet më 25 prill

Përmasat e fletës së votimit do jenë 30X60, dhe në të do jenë të radhitur në mënyrë horizontale të gjithë emrat e kandidatëve. Shkronjat do të ndryshojnë sipas qarqeve, ndërkohë që në Tiranë ato do të jenë më të vogla për shkak të numrit të madh të emrave. Gazeta MAPO, sjell modelet e votimit për çdo qark dhe bashkangjitur dhe emrat e kandidatëve të 12 partive që do të garojnë në zgjedhjet parlamentare

KQZ ka miratuar fletën e votimit për zgjedhjet e 25 prillit 2021. Ajo do të jetë në përmasat 30 X 60 dhe do të jetë me emrat e kandidatëve. Fleta e votimit do të jetë në formatin horizontal.

Podiumi.com sjell fletët e votimit për 12 qarqet e vendit, me emrat e kandidatëve të të gjitha forcave politike. Tirana ka numrin më të madh të kandidatëve, 36 dhe germat e emrave do të jenë më të vogla. Ndërsa në qarqet ku numri i kandidatëve është i reduktuar, fonti i germave do të jetë më i madh.

Ankimet
Pas miratimit të fletës së votimit që do të përdoret më 25 Prill, PD dhe PS po shqyrtojnë mundësinë e ankimimit në KAS. Përfaqësuesi i PS-së, Eridian Salianji u shpreh se fleta e votimit me format horizontal 30×60 dhe me emrat e kandidatëve, shkakton vonesa në votim dhe numërim, duke rrezikuar sipas tij shëndetin e votuesve në kohë pandemie.

Ndërkohë, Partia Demokratike preferon vendosjen e emrave në mënyrë vertikale. Më herët KQZ ka rrëzuar kërkesën e PS-së e cila propozoi që fleta e votimit të përbëhej vetëm nga numrat, model që u aplikua në Kosovë në zgjedhjet e fundit.

Votimi
Në fletën e votimit të miratuar dje, votuesi do ketë mundësi që përveç siglës së partisë të zgjedhë dhe kandidatin e preferuar.

Por domosdoshmërisht, kandidati duhet t’i përkasë partisë që ai ka zgjedhur. Pra fjala vjen, s’mund të votohet sigla e një partie dhe kandidati i një partie tjetër. Në këtë rast, vota del e pavlefshme. Numërimi i votave për partitë në bazë të Kodit Zgjedhor ka një afat prej 48 orësh, ndërsa numërimi i votave për kandidatët pritet të zgjasë deri në një javë.

d6811f29-5063-4567-84d2-542bb653ade0
d6811f29-5063-4567-84d2-542bb653ade0
545f9233-ed3f-41a3-a49b-004c459aad50
1757c5cc-2783-4649-ad47-ee62a21e55c0
4a8d1272-f718-4631-9450-a0c788d1e426
0516e4e7-188f-49a7-9f66-15505625b322

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook