Lidhu me ne

Kryesore

Rriten me 10 milionë euro kostot e aferës Becchetti, gjoba ka shkuar në 118.5 milionë euro për shkak të interesave


Dëmshpërblimi ndaj biznesmenit Francesco Becchetti rritet për çdo ditë që qeveria nuk e shlyen detryrimin ndaj tij pas vendimit të Gjykatës së Arbitrazhit në Washington (ICDIS).

MCNtv.al ka zbardhur koston dhe zërat përkatës të dënimit që duhet të paguajë Shqipëria dhe interesat që rriten me 3.2% në vit. Deri në datën 31 mars 2021, kostoja e dëmshpërblimit ndaj Becchetti-t shkon në 118.5 milionë euro.

Në prill 2019, gjykata e arbitrazhit dënoi Shqipërinë me 107.7 milionë euro gjobë për sekuestrimin e ‘Agon Channel’.

Përveç dëmshpërblimit ndaj tre ortakëve të kompanisë, gjykata i ka ngarkuar Shqipërisë të paguajë 8.2 milionë euro të kostove të avokatëve të Beccheti-t dhe 645 mijë euro shpenzime gjyqi.

Kjo është shumë principale e detyrimit, por ndërkohë gjykata ka vendosur që për çdo tre muaj vonesë në shlyerjen e dëmshpërblimit.

Interesat nisin që nga tremujori i dytë i vitit 2018 dhe vijojnë të grumbullohen edhe gjatë fazës së apelimit.

Gjoba është rritur me rreth 10 milionë euro të tjera për shkak të interesave krahasuar me vendimin fillestar.

Nëse Shqipëria do vijojë të mos e paguajë gjobën deri dhjetor të vitit 2021, në fund të këtij viti, atëherë shuma do rritet edhe më shumë duke shkuar 121.4 milionë euro.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook