Lidhu me ne

Kryesore

Arbër Zaimi i Vetëvendosjes: Mbetet i besueshëm shpjegimi se qeveria e Becchetti janë marrë vesh për gjobën 110 milionë euro

Aktivisti i Vetëvendosjes në Shqipëri, Arbër Zaimi, ka komentuar pranimin e qeverisë shqiptare për t’i paguar gjobën 110 milionë euro biznesmenit italian, Francesco Becchetti.

Ai shkruan se lekët që do paguhen nuk janë pasuri e zyrtarëve por e të gjithë shqiptarë ndërsa shton se një shumë të tillë mund të financoheshin shtëpi, shkolla, universitete e spitale.

“Pra, Shqipëria u detyrua nga arbitrazhi ndërkombëtar që t’i paguajë 110 milion euro Francesco Becchetti. Këto para nuk janë pasuri e zyrtarëve, por e qytetarëve, e të gjithëve ne. Me këto para, 2200 familje të reja mund të ishin pajisur me apartament. 55 fakultete do të mund të ishin pajisur me laboratorë të nivelit të lartë bashkëkohor. 5 spitale supermoderne do të mund të ishin ndërtuar.” – shkruan Zaimi në Facebook.

Ai shton më tej se për një çështje të tillë, asnjë zyrtar nuk ka përfunduar në burg e në këtë rast mbetet i besueshëm shpjegimi se qeveria e Becchetti janë marrë vesh me njëri-tjetrin.

Qeveria shqiptare duke mundësuar që çështja të fitohet në arbitrazh nga Becchetti ndërsa ky i fundit duke thënë një pjesë të parave të marra te qeveritarët që mundësuan shkeljet nga të cilat përfitoi Becchetti e gjykata u detyruar të merrte vendimin në favor të tij.

“A shkon ndonjë zyrtar i Edi Ramës në burg për humbjen e këtyre parave tona? Apo në burg shkojnë vetëm hajdutët e vegjël? Nëse nuk ndëshkohet askush në nivele të larta, atëherë mbetet i besueshëm shpjegimi se qeveria dhe Becchetti janë marrë vesh: të parët duke garantuar që çështja bëhet e fitueshme në arbitrazh nga i dyti, e ky i fundit, duke dhënë nën tryezë një pjesë të parave të marra te qeveritarët që mundësuan shkeljet pa të cilat arbitrazhi nuk do e merrte dot këtë vendim.” – mbyll statusin Zaimi.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook