Lidhu me ne

Kioske

Asnjëherë nuk e kam parë PS-në në Berat më të dëshpëruar se në këto zgjedhje

Nga Namir Lapardhaja

Unë e ndjek politikën lokale prej vitesh. Shumë prej protagonistët të partive i njoh nga afër. Me disa prej tyre kam pasur edhe miqësi, të tjerë i kam intervistuar dhe bashkëbiseduar edhe gjëra që ata i mendojnë, por nuk i artikulojnë publikisht.

Socialistët e thjeshtë e dinë se koha politike e PS-së ka mbaruar.
Është radha për të dalë në opozitë dhe për të reflektuar. Kjo i bën mirë demokracisë, i bën mirë Shqipërisë, i bën mirë PS-së, por i bën mirë edhe socialistëve të thjeshtë, të cilët, duhet thënë e vërteta, kanë qenë të papërfaqësuar nga Rilindja.

Më bëjnë çudi përpjekjet e paskrupullta, kapërcimet dhe akrobacitë politike të njerëzve pa kurrfarë peshe elektorale, të premtimeve të gënjeshtra dhe të shpresës se mund të fitohet kundër Kohës dhe kundër Erës.

Nuk ka matematikë, teori statistikore apo politike që e nxjerr PS-në me 5 mandate në Berat. Pavarësisht çdo përpjekjeje. Të bëjnë ç’të kenë mundësi në këto dy javë që kanë ngelur. Mund të qëndrojnë në 4 mandate (është sistemi që i favorizon për të mos rënë në 3/pa marrë në konsideratë votën masive kundër), por në pesë KURRË.

E gjithë kjo duhet të bëjë që të reflektojnë edhe socialistët e thjeshtë, të cilët nuk kanë parë asnjë të mirë nga pushteti 8-vjeçar, dhe në fund të pyesin: përse gjithë kjo përpjekje? Çfarë ka pushteti që i mban njerëzit kaq të lidhur pas tij? A ia vlen barra qiranë për të sakrifikuar Shtetin për tekat e disave që duan të mbajnë në çdo mënyrë Pushtetin?

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook