Lidhu me ne

Radar

Komoditeti i “neutralitetit” / Nga Iva Grillo

Nga Iva Grillo

Të gjithë “neutralëve” që sillen si të shqetësuar për cfarë do bëhet me Shqipërinë, tani pas marrjes së mandatit të tretë nga një grupim që ka uzurpuar pothuajse të gjitha institucionet shtetërore (perfshirë sistemin e Drejtësisë), do t’u thoja të njëjtën gjë: dilni përpara pasqyrës dhe hidhini nje sy fytyrës tuaj… mundësisht pa makiazh.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që vendose të rrish në shtëpi ditën e votimeve, paçka se ankohesh gjithë ditën, për gjithçka.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që më dergon privatisht foto të skandaleve të përditshme, por je shumë buzëhollë për të dalë e votuar, megjithëse lëkura të është bërë zhguall nga abuzimi i pushtetit.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që bën sikur zgjedh më të mirin mes listës së kandidatëve të partisë në pushtet duke “harruar” faktin se vota i shkon skuadrës uzurpatore e ky kandidat do të “kullufitet” shume shpejt nga egoja e të njejtit “bajloz” që ka kullufitur plot të tjerë para tij.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që tallesh e përqesh çdo lloj “Gjergj Elez Alie” që shfaqet ashtu i dobët e trup-plagë për t‘u përballur me “bajlozin”, i cili do të vijë nje dite në pragun e derës tënde.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që nuk ke ngritur kurrë zërin për asgjë me “zarar” por pret që për ty të flasin të tjerët.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që jeton në delir, në pritje të një alternative politike “super-natyrore” perfekte, që do të reflektoje natyrën tënde po aq perfekte.

Dil para pasqyrës ti “neutral” që shpenzon muaj të na mbushësh mendjen që të gjitha alternativat janë njëlloj, por momentin e fundit ia fut votën tënde ne xhep pushtetit. E pra ti e ke zgjedhur “më të mirin” tënd.

Ti nuk je neutral ndaj alternativave, ti je tolerant ndaj shtypjes.

E ndërsa ti je i preokupuar me perfeksionizmin e neutralitetin tënd “trendy”, pushteti i ka shtrirë tentakulat e veta edhe për të paktën katër vite të tjerë… katër vite nga jeta jote dhe e fëmijëve të tu.

Koha për të zgjedhur mbaroi! Na e kurse shqetësimin tënd tani!

Çfarë thotë pasqyra o “neutral”: Të pëlqen ajo që shikon?!

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike6 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet16 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport20 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook