Lidhu me ne

Aktualitet

“Ka parë hartën e Non Paper-it”, Rama pas artikullit të Der Standard: “Fake News”, kurrë s’e kam mbështetur ndryshimin e kufijve


Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas një artikulli të medies austriake “Der Standard”, mbi dokumentin e ashtuquajtur “Non paper”, i cili flitet se e ka burimin nga zyra e kryeministrit slloven, Janez Janša.

Gazeta citon kryeministrin shqiptar, i cili pranon ta ketë parë non-paper-in dhe hartën me ndryshimet e propozuara të kufijve.

Mirëpo Rama ka reaguar në një postim në “Twitter”, ku thotë se gazeta gjermane ka përhapur një “Fake News”, pasi ai s’kishte thënë kurrë asnjë gjë në lidhje me këtë.

“Çfarë zhgënjimi për të parë një gazetë kaq me reputacion të lartë të sillet si një përhapës i lajmeve të rreme! Unë kurrë nuk kam thënë ndonjë gjë në lidhje me “Non paper dhe hartën” dhe kurrë nuk kam mbështetur ndonjë vizatim kufiri përgjatë vijave etnike midis Serbisë dhe Kosovës! # E turpshme”– shkruan Rama.

Në artikullin e Der Standard, thuhet se vetë Rama së bashku me Vuçiçin, miratuan vizatimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë.

ARTIKULLI:

Prej kohësh, disa dokumente të ashtuquajtur “non-paper”- d.m.th. dokumente jozyrtare – shfaqën disa propozime lidhur me Europën Juglindore. Një letër e re është botuar nga gazeta “Koha Ditore” dhe supozohet se i përgjigjet sugjerimeve nga Gjermania dhe Franca. Bëhet fjalë për njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë si shtete sovrane duke ruajtur integritetin e tyre territorial. Kosova Veriore – ku jetojnë kryesisht serbët – do të bëhet një rajon autonom, duke ndarë kështu qytetin e Mitrovicës. Kishës Ortodokse do t’i jepet një status i veçantë, të cilin e ka tashmë përmes kushtetutës së Kosovës. 

Vuçiç refuzoi njohjen

Në të kaluarën, Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se nuk do të njihte Kosovën pa ndryshim kufijsh. Vuçiç u përpoq tre vjet më parë – me mbështetjen e disa lobistëve -që Kosova veriore të vinte në Serbi. Por kjo teori, u kundërshtua nga Gjermania. Ndryshimet masive të kufirit, ndoshta do të çonin në luftë, siç ishte rasti në vitet 1990. Por letra e publikuar pak kohë më parë nga agjensia sllovene e lajmeve “necenzurirano.si” sërish solli idenë e ndryshimit të kufijve dhe u kundërshtua menjëherë nga BE dhe politikanë të rëndësishëm në Gjermani.

Me sa duket, non paper nuk ekziston -por disa e kanë parë

Zyra e Kryeministrit slloven tani ka marrë gjithashtu një qëndrim. Në një email, ai thotë: Ne do të dëshironim t’ju informonim se Kryeministri i Republikës së Sllovenisë, Janez Janša, nuk komenton mbi letrat dhe çështjet e tjera që nuk ekzistojnë. Të gjitha raportet e mediave mbi dokumentet e pretenduara nuk kanë asgjë të bëjmë me qeverinë e Republikës së Sllovenisë. Ne gjithashtu besojmë se komenti më i përshtatshëm për këtë çështje do të vinte nga partitë e opozitës së majtë sllovene, të cilat ne besojmë se janë burimi i dokumentit.

Nëse ndiqni argumentet e zyrës së Jançës, letra nuk ekziston fare, por në të njëjtën kohë gishti drejtohet nga opozita e majtë. Kështu që mbetet e paqartë se si një letër që as nuk ekziston mund të ketë burim opozitën. Të tjerët tashmë kanë konfirmuar ekzistencën e letrës jo-letër. Kryeministri shqiptar Edi Rama u tha mediave shqiptare se ai kishte parë  hartën me ndryshimet e propozuara të kufirit. Vetë Rama, së bashku me Vuçiç dhe lobistë, miratuan ndryshimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë.

Ish-drejtori i CIA-s Meyer

Në lidhje me të ashtuquajturën letër Janša, megjithatë, përmendet përsëri dhe përsëri emri i ish-drejtorit të CIA-s Steven Meyer, i cili mbështet nacionalistin boshnjak Milorad Dodik, i cili nga ana e tij ka bërë thirrje për ndarjen e pjesës së Republika Srpska për vite me radhë. Në fakt, qysh në vitin 2017 – në fillim të diskutimeve rreth një shkëmbimi zone midis Serbisë dhe Kosovës – Meyer përhap të njëjtat ide që janë në të ashtuquajturën letrën e Janšas sot. Në një intervistë për gazetën “Novosti” ai tha në atë kohë se kufijtë ka shumë të ngjarë të ndryshohen si në Maqedoni ashtu edhe në Kosovë. Në çdo rast, pozicionet në të ashtuquajturën letër Janša korrespondojnë saktësisht me dëshirat e nacionalistëve radikalë etnikë në Evropën Juglindore. 

Por për çfarë bëhet fjalë?

Dokumenti u publikua për herë të parë më 12 prill, ndërsa fillimisht u aludua se kishte “dalë” nga zyra e kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansa. Nga mediat u raportua se harta e ndryshuar e Ballkanit iu dërgua kreut të Këshillit Europian, Charles Michel. Por Jansa e mohoi, ndërsa eurodeputetja Tanja Fajon kërkoi kujdes me deklarata të tilla, duke ngitur shqetësimin për nisjen e një lufte mes vendeve. 

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook