Lidhu me ne

Kioske

ÇFARË ËSHTË DEMOKRACIA?

ÇFARË ËSHTË DEMOKRACIA?

Fjalimi i Perikliut përpara athinasve (461 p.e.s)

Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.Këtu qeverisja jonë favorizon të shumtët dhe jo të paktët: prandaj dhe e quajmë demokraci.Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.

Ligjet këtu, sigurojnë një drejtësi të barabartë për të gjithë në mosmarrveshjet private, ashtu si dhe nuk harrojmë të vlerësojmë të talentuarit.

Kur një qytetar dallohet, atëherë ai do të jetë i preferuar ndaj të tjerëve përë ti shërbyer Shtetit, por jo si një akt privilegji por si shpagim ndaj meritës dhe për këtë varfëria nuk përbën pengesë.

Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.Liria që ne gëzojmë shtrihet edhe në jetën e përditshme; ne nuk jemi dyshues ndaj njëri tjetrit dhe nuk i biem më qafë askujt që dëshiron të jetojë sipas mënyrës së tij.Ne jemi të lirë, të lirë të jetojmë si na pëlqen dhe prapëseprapë jemi gjithmonë gati për të përballur së bashku çdo rrezik.

Në qytetar athinas nuk lë pas dore detyrat publike duke u marrë vetëm me ato private, por mbi të gjitha ai merret me të mirën publike sepse e di që kështu ka zgjidhur dhe ato private.Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.

Na është mësuar që të respektojmë magjistratët, dhe na është mësuar edhe që të respektojmë ligjet dhe të mos harrojmë kurrë të mbrojmë ata që pësojnë një padrejtësi.Po ashtu, na është mësuar gjithashtu që të respektojmë edhe ligjet e pashkruara që banojnë në ndjenjën universale të asaj se çfarë është e drejtë dhe e udhës.Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.

Një njeri që nuk interesohet për shtetin ne nuk e konsiderojmë të padëmshëm por të padobishëm; megjithëse jo të gjithë janë në gjendje ti japin jetë një ideje politike, prapë se prapë këtu në Athinë jemi në gjendje ta gjykojmë atë.

Ne nuk konsiderojmë diskutimin si një pengesë në rrugën e demokracisë.Ne besojmë se lumturia është fryt i lirisë, por vetë liria është fryt i virtytit.E pra, unë deklaroj se Athina është shkolla e Eladës dhe se çdo athinas rritet duke duke zhvilluar një lumturi reciproke, një besim në vetvete, gatishmëri për të përballur çdo situatë dhe është për këtë, që qyteti ynë është i hapur ndaj botës dhe nuk dëbojmë asnjë të huaj.Këtu në Athinë ne bëjmë kështu.

No photo description available.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 orë më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil5 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook