Lidhu me ne

Radar

Dhjetë fakte mbi çrregullimin bipolar

Image courtesy: Shutterstock

Çrregullimi bipolar, është një sëmundje serioze mendore që shpesh mund të çojë në sjellje të rrezikshme, marrëdhënie ose karriera të shkatërruara dhe madje edhe prirje vetëvrasje nëse nuk trajtohet.

Megjithëse mjekët nuk janë të sigurt për shkaqet e çrregullimit bipolar, ata kanë fituar një kuptim më të gjerë të spektrit bipolar dhe mënyrës se si mund të trajtohet.

  1. Çrregullimi bipolar është një çrregullim i humorit që karakterizohet nga ndryshime të gjendjes emocionale midis nivelit më të lartë, ai të manisë bipolare dhe niveleve të ulëta, ato të depresionit.
  2. Njihet si sëmundje episodike, që do të thotë se midis episodeve të entuziasmit bipolar dhe depresionit, zakonisht do të ketë periudha me humor të mirë dhe mirëqenie të qëndrueshme ose normale.
  3. Nga fundi i adoleshencës deri në fillim të të njëzetave çrregullimi bipolar bëhet më i dukshëm.
  4. Çrregullimi nuk është i shërueshëm dhe duhet të kontrollohet me barna stabilizuese të humorit.
  5. Megjithëse është një “sëmundje” që të përcjell gjatë gjithë jetës, është e menaxhueshme dhe ka shumë trajtime efektive në dispozicion për njerëzit që vuajnë nga ajo.
  6. Çrregullimi bipolar shpesh diagnostikohet gabimisht si depresion tek gratë ose skizofreni tek burrat.
  7. Edhe pse gjenetika luan një rol të rëndësishëm tek njerëzit me çrregullime bipolare, nuk është gjithmonë e trashëguar. Edhe binjakët identikë jo gjithmonë e zhvillojnë çrregullimin të dy.
  8. Dikush që ka predispozitë për çrregullime bipolare i zhvillohet sëmundja nëse ndikohet nga sasi të mëdha stresi.
  9. Faktorët mjedisorë siç janë ndryshimet sezonale ose mungesa e gjumit ndonjëherë përshpejtojnë fillimin e episodeve bipolare.
  10. Më shumë se 10 milionë amerikanë kanë çrregullim bipolar. Prek si burrat dhe gratë në mënyrë të barabartë, si dhe të gjitha racat, grupet etnike dhe klasat socio-ekonomike.

burimi: http://tonsoffacts.com/30-interesting-important-facts-bipolar-disorder/

Me teper

Kryesore3 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar4 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar4 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet4 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil4 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske4 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil4 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar4 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar4 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar4 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook