Lidhu me ne

Kryesore

Ti tjetrin, tjetri ty, e kështu me rradhë, mos lini human pa vrarë.


Nga Edison Ypi

Po fillove me dyshime, jo ti po un, jo un po ti, vjen tjetri të vret ty.
Po vazhdove me hezitime duhet apo s’duhet ta vrasësh ti tjetrin, ta bën tjetri gropën ty.
Çlirohu nga ankthi torturues duke e vrarë ti tjetrin para se tjetri të vrasi ty.
Më mirë të vuaj pak çaste ai që vritet, se përgjithmonë të dy.
Vrite tjetrin pa të lëvizur qerpiku.
Edhe nëse tjetri është babai yt ose vëllai yt, ose farefisi yt, vrite tjetrin pa hezitim.
Momenti më i përshtatshëm me e vra tjetrin është ta vrasësh në gjumë.
Tjetër rast i mirë me e vra tjetrin është me bukë në gojë.
Edhe me mish në ngojë s’ësht keq.
Ta vrasësh tjetrin tu pi kafe në qef të vet, është gjithashtu e këshillueshme.
Vrite tjetrin për hiçgjë.
Me kalashnikovin e fshehur, me sqepar, me sëpatën me bisht të shkurtër dhe teh rrezëllitës që e bleve një ditë në pazar për ta pasur për çdo rast, me çfardolloj mjeti, për çfardolloj arsyeje, vetëm pa e vra mos e lej.
Ik vrite tjetrin.
Mos e zgjat.
Bjeri shkurt.
Shko trokit. S’ka rëndësi nëse tjetri del te dera i veshur apo i çveshur, me patollona apo me tuta, me pizhama apo me brekë. Rëndësi ka ta vdesësh në çast duke e godit në rruz të qafës. Koka si bostan në dysheme. Gjaku vu.
Mos u tut nga njerzit e shtëpisë. Do kesh mirkuptimin e tyre të plotë. S’janë më të mirë se ty. Rastin për ta hequr qafe tjetrin që edhe atyre ua ka nxirë jetët, kanë kohë që e presin. Nuk do i thonë Policisë që e vrave ti. Do i thonë erdhi e vrau dikush me kapuç të zi në kokë që u largua në drejtim të paditur.
Pasi ta vrasësh ti tjetrin, do vij tjetri të vrasi ty.
Në këto ditë të vështira që po kalon Kombi, ta vrasësh ti tjetrin dhe të vrasi tjetri ty, është vepër patriotike me vlerë të pallogaritëshme për brezat e ardhshëm që do mahniten me trimninë, besën dhe burrërinë e brezave të tashëm.
Ti tjetrin, tjetri ty, e kështu me rradhë, mos lini human pa vrarë.
Vritini të gjithë: Nënat, baballarët, vëllezërit, motrat, miqtë, mikeshat, bijtë, bijat, nipat, mbesat, kushurinjtë, kushurirat, fshatin, qytetin, të gjithë, derisa nga Konispoli në Vermosh dhe nga Mokra në Karavasta të mbeten vetëm ata dhe ato që nuk e vrasin njëritjetrin, gjarpërinjtë, nëpërkat, gaforret, zhabat.
Po fillove me dyshime, jo ti po un, jo un po ti, vjen tjetri të vret ty.
Po vazhdove me hizitime duhet apo s’duhet ta vrasësh ti tjetrin, ta bën tjetri gropën ty.
Çlirohu nga ankthi torturues duke e vrarë ti tjetrin para se tjetri të vrasi ty.
Më mirë të vuaj pak çaste ai që vritet, se përgjithmonë të dy.
Vrite tjetrin pa të lëvizur qerpiku.
Edhe nëse tjetri është babai yt ose vëllai yt, ose farefisi yt, vrite tjetrin pa hezitim.
Momenti më i përshtatshëm me e vra tjetrin është ta vrasësh në gjumë.
Tjetër rast i mirë me e vra tjetrin është me bukë në gojë.
Edhe me mish në ngojë s’ësht keq.
Ta vrasësh tjetrin tu pi kafe në qef të vet, është gjithashtu e këshillueshme.
Vrite tjetrin për hiçgjë.
Me kalashnikovin e fshehur, me sqepar, me sëpatën me bisht të shkurtër dhe teh rrezëllitës që e bleve një ditë në pazar për ta pasur për çdo rast, me çfardolloj mjeti, për çfardolloj arsyeje, vetëm pa e vra mos e lej.
Ik vrite tjetrin.
Mos e zgjat.
Bjeri shkurt.
Shko trokit. S’ka rëndësi nëse tjetri del te dera i veshur apo i çveshur, me patollona apo me tuta, me pizhama apo me brekë. Rëndësi ka ta vdesësh në çast duke e godit në rruz të qafës. Koka si bostan në dysheme. Gjaku vu.
Mos u tut nga njerzit e shtëpisë. Do kesh mirkuptimin e tyre të plotë. S’janë më të mirë se ty. Rastin për ta hequr qafe tjetrin që edhe atyre ua ka nxirë jetët, kanë kohë që e presin. Nuk do i thonë Policisë që e vrave ti. Do i thonë erdhi e vrau dikush me kapuç të zi në kokë që u largua në drejtim të paditur.
Pasi ta vrasësh ti tjetrin, do vij tjetri të vrasi ty.
Në këto ditë të vështira që po kalon Kombi, ta vrasësh ti tjetrin dhe të vrasi tjetri ty, është vepër patriotike me vlerë të pallogaritëshme për brezat e ardhshëm që do mahniten me trimninë, besën dhe burrërinë e brezave të tashëm.
Ti tjetrin, tjetri ty, e kështu me rradhë, mos lini human pa vrarë.
Vritini të gjithë: Nënat, baballarët, vëllezërit, motrat, miqtë, mikeshat, bijtë, bijat, nipat, mbesat, kushurinjtë, kushurirat, fshatin, qytetin, të gjithë, derisa nga Konispoli në Vermosh dhe nga Mokra në Karavasta të mbeten vetëm ata dhe ato që nuk e vrasin njëritjetrin, gjarpërinjtë, nëpërkat, gaforret, zhabat.

Me teper

Kryesore5 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske5 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil5 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport20 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil20 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske20 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil21 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook