Lidhu me ne

Sport

Futbollisti më i mirë i çdo dekade…

RICARDO ZAMORA 1920-1930

Për shumë veta konsiderohet futbollisti i parë mediatik i historisë. Portieri legjendar spanjoll pati fatin të luajë për gjigandët spanjollë; Realin, Barcelonën dhe klubin tjetër katalan Espanjolin.

GIUSEPPSE MEAZZA 1930-1940

Kampion i dyfishtë bote, në dy raste njëri pas tjetrit me Italinë, 1934 dhe 1938. Kapiten i kombëtares dhe legjendë e Interit ku luajti 13 sezone. Luajti dhe në rradhët e rivalëve të qytetit, tek Milani, prandaj dhe stadiumi i përbashkët mban emrin e tij…

STANLEY MATTHEWS 1940-1950

Anglezi Sir Stanley Matthews pati një karrierë shumë të gjatë. U bë Topi i parë i Artë në vitin 1956. Nga 1932-1947 veshi fanellën e Stok Sitit. Luajti dy botërorë me Anglinë. Vari këpucët në gozhdë në 1965ën në moshën 50 vjeçare.

DI STEFANO 1950-1960

Mund të cilësohet si një legjendë çdo detaj i karrierës së tij. Di Stefanon e konsiderojnë shumë si më të madhin e historisë pasi ishte i pari që e bëri Real Madridin ekipin që është sot, duke e ndihmuar të fitojë 5 Champions rradhazi, duke dominuar Evropën e futbollit në vitet 50’-60’.

PELE 1960-1970

Nuk mund të ishte askush tjetër veç atij, Pelesë. Si për shumë të tjerë në këtë listë ka miliona në mbarë botën që e konsiderojnë si më të mirin e të gjitha kohërave. Legjendë si me Santosin në Brazil dhe me Brazilin në kombëtare. 17 vjeç fiton Botërorin si protagonist. I vetmi në botë që ka fituar 3 Botërorë 1958, 1962 dhe 1970.

JOHAN CRUYFF 1970-1980

E vështirë të shkëlqesh pas epokës së Pelesë, por Johan Krojf ia doli. U bë një ndër më magjikët e botës së futbollit me teknikën dhe trurin e tij. Holandezi fluturues luajti finalen e Kupës së Botës me Holandën 1974. Protagonist thelbësor me Ajaksin e madh të viteve 70’. Më pas legjenda e përjetshme e Barcelonës, si lojtar dhe më pas si trajner. Më i madhi i kësaj dekade pa as më të voglin dyshim.

MARADONA 1980-1990

Të zgjedhësh më të mirin e viteve 80 është lojë fëmijësh për secilin. Maradona ishte i paarritshëm në atë dekadë. Legjendë e Boca Juniorsit dhe e Argjentinës. Por mbi të gjitha zgjoi Vezuvin nga gjumi, Napolin e zemrës që e shpalli kampion Italie dy herë, pas një aventure me Barcelonën.

RONALDO 1990-2000

Të zgjedhësh më të mirin e viteve 90’ është mision i komplikuar sepse ishte periudha që i dha futbollit më së shumti yje dhe talent. Mes tyre ishte njëri që i bëri njerëzit të dashuroheshin me rolin e 9-shit në futboll, Ronaldo fenomeni. E mahniti botën me potencën, driblimin dhe golat e tij tek PSV, Barça, Interi dhe Reali, para se me Brazilin të fitonte dy Botërorë, 1994 dhe 2002, pasi atë të 1998-ës e humbi në finale ndaj Francës.

ZINEDIN ZIDANE 2000-2010

Finalen e 1998-ës e humbi Ronaldo por e fitoi Zinedin Zidan, ylli algjerian i Francës që mbretëroi nga ajo kohë deri në finalen e Kupës së Botës 2006. Me Juven dhe Realin ai i tregoi botës se futbolli luhet me tru më shumë se me musjkuj. Spektakolar me topin sidomos në ajër, koordinimi në distanca të largëta ishte ai i një gjeniu. Një tjetër i madh i këqsaj epoke ishte Ronaldinjo, megjithatë Zidan pati më shumë vite produktivitet sesa Ronaldinjo, pasi talent kishin të dy.

MESSI/ KRISTIANO RONALDO 2010-2020

Dueli mes Mesit dhe Ronaldos është ndoshta debati më i madh në historinë e futbollit, kush ishte më i miri? Kanë ndarë skenën bashkë për 15 vite, statistikat i kanë dhëmbë më dhëmbë, mbretërimin po ashtu. Messi një katalanas i përjetshëm, Ronaldo një yll me Junajtidin, Realin dhe Juventusin. Të pandashëm, zgjidheni ju.

Burimi / TIRANA TODAY SPORT

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook