Lidhu me ne

Mix

Pse ecja është ushtrimi më i mirë për ata që duan të humbin peshë?

Pse ecja është ushtrimi më i mirë për ata që duan

Ecja është një nga format më të arritshme të ushtrimeve. Jo vetëm që nuk i tendos nyjet, por mund ta bëni edhe kudo, nga ecja nëpër lagjen tuaj deri tek ecja nëpër korridor në dhomën tuaj të ndenjes. 

Dhe kaloritë e djegura mund të jenë të konsiderueshme, të cilat në fund mund të ndihmojnë në humbjen e peshës nëse ky është qëllimi juaj. Ecja është një nga ushtrimet më të mira për humbje peshe kur kombinohet me një dietë të ekuilibruar, menaxhim të stresit dhe gjumë të mirë.

Pse ecja është alternativa më e mirë për humbje peshe

Kjo mënyrë e thjeshtë transporti ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Ecja rrit metabolizmin tuaj duke rritur kërkesën e trupit tuaj për energji. Me fjalë të tjera, ju ndihmon të digjni kalori. Çdo gjë që lëviz trupin tuaj djeg kalori. Ne marrim energji përmes ushqimit dhe më pas e djegim atë në mënyrë pasive përmes funksionit të trupit dhe lëvizjes aktive.

Përveç nxitjes së metabolizmit, ecja redukton hormonet e stresit si kortizoli që mund të kontribuojë në shtimin e peshës. Ecja gjithashtu mund të përmirësojë gjumin. Kur jemi të privuar nga gjumi, ne priremi të bëjmë zgjedhje ushqimore të pasura me kripë dhe sheqer. Por ecja mund të ndihmojë në djegien e energjisë së tepërt si dhe të relaksojë mendjen, duke çuar në një gjumë më të qetë.

Ecja gjithashtu ndihmon qëndrueshmërinë kardiovaskulare, forcon muskujt dhe kockat tuaja dhe ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme.

Sa kalori djeg ecja?

Sasia e kalorive që digjni përcaktohet nga mosha, gjatësia dhe pesha juaj, si dhe nga intensiteti, kohëzgjatja dhe ritmi i ushtrimeve tuaja ndërsa ecni. Sa më shumë të peshoni, aq më shumë kalori digjni.

Mesatarisht, një person me peshë 70 kg do të djegë rreth 100 kalori për 2 km me një ritëm të butë. Nëse shpejtoni, mund të digjni pak më shumë kalori.

Por ndërsa ecja me siguri djeg kalori që mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, ka faktorë të ndryshëm gjenetikë, mjedisorë dhe dietikë që kontribuojnë në humbjen e përgjithshme të peshës. Ka kaq shumë faktorë të ndryshëm që kontribuojnë në humbjen e peshës, duke përfshirë ata që janë nën kontrollin tuaj dhe ata që janë jashtë kontrollit tuaj.

Për shembull, disa njerëz lindin me një ritëm metabolik më të shpejtë, me fjalë të tjera, ata kanë një shkallë më të lartë të djegies së kalorive. Meshkujt gjithashtu priren të kenë një metabolizëm më të shpejtë, pjesërisht për shkak të madhësisë së tyre dhe masës muskulore. Shkalla jonë e djegies së kalorive gjithashtu mund të ulet me moshën, pasi ne bëhemi më pak aktivë dhe humbasim masën muskulore.

Si të rrisni kaloritë që digjni duke ecur

Mënyra më e lehtë për të rritur kaloritë gjatë ecjes është të rritni ritmin tuaj. Rritja e intensitetit të stërvitjes çon në një rritje të rrahjeve të zemrës, e cila kërkon më shumë energji dhe rezulton në djegien e më shumë kalorive. Ju gjithashtu mund të ecni një distancë më të gjatë se ecja juaj normale e qetë për të rritur qëndrueshmërinë.

Shtimi i një pjerrësie mund ta ndihmojë gjithashtu zemrën tuaj të punojë më shpejt për më shumë kalori të djegura gjatë stërvitjes tuaj. Nëse po ecni jashtë, kërkoni kodrat dhe nëse po ecni në një rutine, rrisni nivelet e pjerrësisë në 1.5 ose më shumë. Shtimi i një pjerrësi imiton ecjen në natyrë, e cila kërkon më shumë përpjekje.

Përveç djegies së më shumë kalorive, ecja ndihmon në tonifikimin e muskulaturës. Ju gjithashtu mund të shtoni shirita rezistence, shtangë dore dhe madje edhe çanta shpine për të shtuar forcë shtesë ndërsa ecni. Kjo ju ndihmon të synoni më shumë grupe muskujsh për të forcuar muskujt tuaj dhe për të djegur më shumë kalori.

Një dietë e ekuilibruar është gjithashtu një aspekt kyç i humbjes së peshës. Dieta është rruga kryesore për humbjen e peshës dhe për fat të keq njerëzit i kushtojnë shumë rëndësi stërvitjes.

Sasia e kalorive që ju nevojiten përcaktohet nga mosha, gjatësia dhe pesha juaj trupore dhe mund të flisni me një specialist për të përcaktuar saktësisht se sa kalori duhet të konsumoni dhe digjni në ditë.

Por mund të filloni duke bërë zgjedhje më të shëndetshme sot. Një rregull i mirë i përgjithshëm është të synoni që pjata juaj të jetë 40% karbohidrate, 30% proteina dhe 30% yndyrë. Qëllimi është të plotësoni dietën tuaj me proteina të ligët, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate të parafinuara, si frutat dhe drithërat.

Dhe së fundi, nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë për sasinë e kalorive që digjni gjatë ecjes. Nëse ngriheni dhe lëvizni trupin tuaj, do të përjetoni përfitimet e ndryshme fizike dhe mendore të ecjes.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook