Lidhu me ne

Radar

”Në djall vaftë mbreti ynë, kur poshtërohet bariu ynë.”

Nga Elmaz Fida

May be an image of child and outerwear

Një nga fiset arabe në lashtësi zuri rob një burrë nga një fis tjetër, fisi i të cilit brofi në këmbë me burra e gra, të udhëhequr nga paria, për të ndërmjetësuar për lirimin e njeriut të tyre.I pari i fisit që kishtë zënë rob personin në fjalë, u çudit nga gjithë ajo prezencë njerëzish që kishin ardhur për një person të vetëm, prandaj dhe i pyeti:

”Po kush qenka ky person që kemi zënë rob dhe përse gëzoka këtë status, saqë keni ardhur burra, gra e fëmijë për ta liruar?

”Pothuajse njëzëri u përgjigjën:”Është mbreti ynë.”I çuditur edhe më shumë u tha:”Mbase, por nuk na tregoi se është mbret.

”Ata u përgjigjën:”Sepse nuk ka dashur të ndihet i poshtëruar si i zënë rob dhe ka dashur që statusin që gëzon mes popullit të tij, t’ua tregojë praktikisht me ardhjen tonë këtu.”Ai pranoi t’ua japë dhe u larguan.

Disa ditë më vonë, u përhap lajmi që personi i zënë rob nuk ishte mbreti i atij populli, por bariu i deleve. I çuditur akoma më shumë, mbreti dërgoi një lajmës ta pyesë atë popull, se çfarë e shtyu që ta gënjenin.Përgjigja e tyre ishte akoma më befasuese:”Në djall vaftë mbreti jonë, në u poshtëroftë bariu jonë.”

May be an image of bicycle and outdoors

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore5 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske5 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport20 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil20 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske20 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook