Lidhu me ne

Kryesore

Çmimet e larta të karburanteve, tregu në dorë të 2-3 operatorëve, rritja abuzive

Çmimi i karburanteve në Shqipëri është rritur ndjeshëm ditët e fundit ndërkohë që këshilli i mbrojtjes se konsumatorit, e cilëson vendimin tërësisht abuziv. Çdo litër naftë po shitet rreth 35 lekë mbi çmimin normal dhe sipas institucioneve të mbrojtjes së konsumatorit kjo ndodh për shkak të monopolizimit të tregut. Tjetër shqetësim për qytetaret është edhe cilësia e hidrokarbureve qe perdoren ne vendin tonë e cila shton problemet tek mjetet dhe rrit ndotjen e ajrit.

Rritja e menjëhershme e çmimeve të karburantit javët e fundit ka shqetësuar jo vetëm qytetarët si përdorues të përditshëm por edhe komisionin e mbrojtjes se konsumatoreve.

Kreu i këtij institucioni Hasan Stafa e cilëson si një rritje abuzive dhe të pajustifikuar.

Sipas tij megjithëse mund të këtë rritje momentale të çmimit në Amerikë, kjo nuk mund të reflektohet në një kohë të shkurtër në vendin tonë pasi kompanitë funksionojnë me rezerva të marra më herët me çmimet e mëparshme.

Stafa: Është rritje totalisht spekulative, nuk përkon me një krizë globale e karburanteve.

Kjo situatë sipas Stafes vjen si rezultat i monopolizimit të tregtisë së karburantit pasi një grup subjektesh kontrollojnë tregun duke fiksuar edhe çmimin.

Stafa: E keqja është këtu se ka monopol dhe e rrisin çmimin sa herë që të duan.

Por kostoja e lartë nuk është i vetmi problem, pasi qytetaret ankohen edhe per cilësinë e naftës. Hidrokarburet që përdoren në vendin tone janë të një cilësie minimale, dhe kjo pasqyrohet te gjendja e mjeteve dhe ndotja e ajrit në Tiranë e qytete të tjera përtej normave të lejuara.

Stafa: Kur shkalla e ndotjes në Tiranë është 6 herë më e lartë dhe kjo vjen kryesisht nga makinat, si kur gazi nuk është i kontrolluar. Nafta dhe benzina kanë një cilësi të keqe.

Duke marrë parasysh taksat dhe detyrimet ndaj shtetit, çmimi i naftës sipas Stafës, nuk mund të shkojë më shumë se 145 lekë, ndërkohë që aktualisht ne pikat e karburantit çmimi shkon deri në 180 lekë./ Oranews

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil8 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske8 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar8 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal23 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil24 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook