Lidhu me ne

Sport

Rivaliteti/ 5 gjërat që Leo Messi i bën më mirë se Cristiano Ronaldo

Nga Ermal Spahiu

Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo janë futbollistët më të mirë të historisë së shekullit të 21, dhe kjo faktohet nga rivaliteti i tyre i vazhdueshëm.

Leo Messi në Barcelonë, dhe Cristiano Ronaldo në Juventus. Njëri i shquar për besnikëri, ndërsa tjetri për aventurat në ligat më të forta të Europës.

Sa herë duhet të flasim për ta, kemi shumë për të thënë. Mijëra gola, qindra asiste dhe shumë trofe.

Nëse duhet të veçojmë njërin mbi tjetrin, duhet të hulumtojmë për pikat e forta, që njëri i ka më lartë se tjetri dhe anasjelltas.

SportSkeda, ka përpiluar një listë me 5 pikat e forta të Messit, të cilat Ronaldo nuk i ka.

1. Disiplina.

Leo Messi shquhet për disiplinë në fushën e blertë. Një lojtar që përpiqet të ruajë kompozimin e tij, dhe mundohet të shmang nervat gjatë lojës. Në karrierën e tij, argjentinasi është ndëshkuar tri herë me të kuq, në krahasim me Ronaldon që është ndëshkuar 11 herë.

2. Gjuajtjet nga largësia.

Messi ka karakteristikën e tij gjuajtjen e mirë jashtë zonës së penalltisë. 75 gola të shënuar nga largësia, ndërkohë Ronaldo numëron vetëm 57.

3. Roli i krijuesit.

Leo Messi është një krijues gjeni. Këtë karakteristikë e konfirmon kur gjen hapësira të vogla për raste të rrezikshme, kur gjen bashkëlojtarin me një vështrim.

Një aftësi e mrekullueshme e argjentinasit, i cili është në gjendje të krijojë dhe nga hiçi. 305 shërbime për shokët e skuadrës në 778 ndeshje. Ronaldo numëron 229 të tilla në 894 ndeshje zyrtare.

4. Gjuajtjet e lira.

Goditje dënimi, topi në pikën e bardhë, një gjuajtje me hark dhe topi në trekëndëshin e portës. Messi është i aftë të menaxhojë situatën për të goditur saktë nga goditja e lirë.

57 realizime nga Messi, duke kaluar rivalin e tij Ronaldon me 56 të tilla.

5. Driblimi.

I aftë t’i kalojë mbrojtësit lehtësisht me manovrimin e tij të shpejtë dhe teknik. Nuk llogarit sa është numri i mbrojtjes, thjesht përdor mendjen dhe vepron me inteligjencë duke i shmangur me finesë 1 për 1. Jo më kot është arti i tij në lojën me top.

Messi dhe Ronaldo, një rivalitet i destinuar të zgjasë, edhe përtej tërheqjes së tyre nga futbolli.

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook