Lidhu me ne

Radar

14 kompanitë më të mëdha amerikane vendosin vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve

14 kompanitë më të mëdha amerikane vendosin vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve

Qeveria amerikane e ka quajtur të ligjshëm vendimin e kompanive të mëdha për vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve. Kjo nisëm, sipas një sondazhi të autoriteteve amerikane u mbështet nga 64% e qytetarëve.

Deri më tani 14 kompanitë më të mëdha amerikane kanë vendosur vaksinimin e detyrueshëm:

Google i dërgoi një email punonjësve duke njoftuar se ata që ktheheshin në zyrë duhej të vaksinoheshin.

Facebook tha se kushdo që kthehet në punë duhet të jetë i vaksinuar.

Netflix ka urdhëruar vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë punonjësit e zyrave të saj në SHBA.

Walmart i tha se punonjësit dhe menaxherëve të korporatës së shitësit në të gjithë dyqanet e saj duhet të vaksinohen.

BlackRock njoftoi se vetëm punëtorët e vaksinuar plotësisht lejohen të kthehen në zyrë.

Morgan Stanley po ndalon të gjithë personelin dhe klientët e pavaksinuar të hyjnë në selinë e saj në Nju Jork.

Saks Fifth Avenue po kërkon vaksinimin e të gjithë punonjësve deri në shtator.

Washington Post i informoi punonjësit e saj në fillim të kësaj jave se do t’u kërkojë të gjithë atyre – përfshirë kontraktorëve dhe vizitorëve që dëshirojnë të hyjnë në zyrat e gazetës – të tregojnë certifikatën e vaksinimit.

Ascension Health, një nga sistemet më të mëdha të kujdesit shëndetësor privat në SHBA, tha se të gjithë punonjësit duhet të vaksinohen.

Kompania e taksive Lyft urdhëroi vaksinimin e punonjësve duke nisur nga 2 gushti

Kompania e taksive Uber njoftoi se punonjësit që dëshirojnë të kthehen në zyrë duhet të jenë të vaksinuar plotësisht.

Twitter i kërkoi punonjës tveë vaksinoheshin, por në fillim të kësaj jave, kompania tha se do të mbyllte zyrat e saj në Nju Jork dhe San Francisko për shkak të rritjes së fundit të rasteve të koronavirusit.

Walt Disney do të urdhërojë vaksinimin për të gjithë “punonjësit e saj të përhershëm dhe sezonal në SHBA”. Të gjithë punonjësit e rinj gjithashtu pritet të vaksinohen.

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook