Lidhu me ne

Stil

Disa kuriozitete shumë interesante për Rusinë, që ju mund të mos i dini


Çfarë ju vjen në mendje kur mendoni për Rusinë? Tundra? Dëbora? Ndoshta. Ka edhe një tjetër vështrim mbi Rusinë, që mbase nuk e keni menduar më parë. Duke pasur parasysh se është vendi më i madh në botë, ka shumë pak diversitet brenda kufijve të saj. Nuk është vetëm borë e akull. Disa fakte vërtet interesante për Rusinë, që (ndoshta) nuk i dini.

Liqeni Baikal përmban më shumë se një të pestën e ujit të pijshëm, jo të ngrirë, në botë. Rusia zotëron një të katërtën e ujit të pijshëm, jo të ngrirë, në botë.

Në fakt, emri i Sheshit të Kuq nuk ka fare të bëjë me komunizmin. Buron nga fjala “krasnyi”, që do të thotë “i bukur”

Moska është qyteti më i madh në Evropë me 13 milionë njerëz. Londra vjen e dyta me 8 milionë.

Të gjithë e dinë se Rusia është e madhe. Sa e madhe? Për të dhënë një ide, Rusia ka më shumë zona orare se çdo vend tjetër … 11 gjithsej.

Sistemi më i ngarkuar i metrosë në Evropë mund të gjendet në Moskë, me mesatarisht 6 milionë banorë në ditë.

Në Gadishullin Kamçatka në Rusinë Lindore, mund të bësh ecje mes vullkaneve. Klyuchevskaya Sopka është vullkani më i lartë aktiv në Evropë dhe Azi.

Si vendi më i madh në botë, Rusia përmban 10% të tokës së punueshme të planetit.

Lumi Vollga është lumi më i gjatë në Evropë.

Në Soçi, klima është në fakt subtropikale. Dhe me malet e Kaukazit në sfond, mund të shkosh për plazh në mëngjes dhe për ski në pasdite.

Vetëm 80% e popullsisë është etnike ruse. Në Rusi ka më shumë se 160 grupe të ndryshme etnike.

Rusia ka luajtur një rol të madh në eksplorimin e hapësirës. Në fakt, rusishtja dhe anglishtja janë dy gjuhët zyrtare të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

Pas Shteteve të Bashkuara (46 milionë), Rusia vjen e dyta për numrin e imigrantëve në botë (12 milionë). Shumë prej tyre janë nga vendet ish-sovjetike.

Më shumë se 100 gjuhë fliten brenda kufijve të Rusisë. Dhe republikat ish-sovjetike? Shumë prej tyre kanë gjuhët e veta zyrtare.

Rusia ka rezervat më të mëdha energjetike dhe minerale në botë. Ajo i siguron Evropës shumicën e naftës dhe gazit.

Mund të jetë e vështirë të besohet, por Rusia ka edhe një shkretëtirë. Ajo gjendet pranë Detit Kaspik.

Me rezervat më të mëdha pyjore në botë, Rusia është quajtur “mushkëria e Evropës”. Është e dyta vetëm pas Amazonës, për sasinë e dioksidit të karbonit që thith.

Për t’ju dhënë një ide të madhësisë së Rusisë, ajo shtrihet nga Bashkimi Europian në njërën anë, deri pothuaj në anën tjetër të Alaskës. (Në një moment, SHBA dhe Rusia ishin vetëm 4 km larg.)

Megjithëse popullsia e saj ra pas shpërbërjes së BRSS, shkalla e lindjeve dhe shkalla e imigracionit të Rusisë tani ka kaluar vendet e tjera evropiane.

Rusia ka 15 qytete me një popullsi prej mbi 1 milion banorësh. Kjo është kryesisht për shkak të një popullsie mjaft të urbanizuar.

Rusia (Bashkimi Sovjetik) ishte vendi i parë që dërgoi një njeri në hapësirë (Yuri Alekseyevich Gagarin) dhe vendi i parë që dërgoi një satelit në hapësirë (Sputnik I). Ishte gjithashtu vendi i parë që ulej në Hënë (Luna 9), Venus (Venera 9) dhe Mars (Mars 3).

“Bota.al”

Me teper

Stil17 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar17 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil17 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil17 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook