Lidhu me ne

Kritike

Berisha: Edvin, je një skllav mjeran i padronit tënd Vuçiç


Reagon ish-kryeministri Sali Berisha për “koncertet politike”, duke komentuar edhe gjuhën e përdorur nga kryeministri Edi Rama.

“Sipas tij të parët kishin sulmuar këngëtaren e mirënjohur shqiptare Dua Lipa vetëm se ajo vishej me flamujt e kombit të vet kurse të dytët po sulmonin Goranin e pafajshëm tek i cili sipas tij nuk kishte asgjë antishqiptare madje as dhe serbe por vetëm e vetëm se ai këndonte serbisht.

Kjo analogji të rikujton krahasimin që i bënte Enver Hoxha, Patër Gjergj Fishtës me serbomadhin famezi, ish-kryeministrin e mbretërisë se sllavëve të jugut Vlladan Gjeorgjeviçin. Hoxha që po punonte intensivisht për bashkimin e Shqipërisë si republikë e shtatë e Jugosllavisë nuk mund të pranonte që vetëm serbët të kishin racistë antishqiptar dhe për të kenaqur padronët e tij në Beograd, Titon dhe Rankoviçin shpalli kollosin e letrave shqipe Gjergj Fishten, në një fjalim që mbajti në Kuç, si racist antiserb dhe e krahasoi atë me ish-kryeministrin famzi Gjeorgjiviç.”, komenton Berisha.

Berisha thotë që mund të “thuhet se i shpëlarë nga çdo moral njerëzor dhe në çdo aspekt është krahasimi si persona i Dua Lipës, një vajzë që me talentin e saj ka arritur në majat botërore të këngës me Goranin, i cili qenka i pafajshëm në raport me nacionalizmin e verbër etnik serb sa vet 30-vjeçarja Dua Lipa.”

Sipas ish-kryeministrit politika e koncerteve duhet t’i sherbeje afrimit dhe mirekuptimit te popujve.

“Por koncertet politike të këtij gushti në veri të Kosovës dhe juglindje të Shqipërisë me Çorbën dhe Goranin të planifikuara në Beograd për mjaltimin e Ballkanit te Hapur ishin në vete edhe një kurth i ndyrë që serbomadhi Vuçiç dhe argati i tij i Tiranës, Zografi bis sajuan kundër shqiptarëve me moton bashkim-vllazërim në të vërtetë bashkim-poshterim. Ata me lojën e tyre të rrezikshme e zjarrnxitëse dështuan të dy si gangsterë provokatorë!

Mirëpo pas dështimit me sukses të koncertit të Bregoviçit në Korçë, në një akt përulje gjer në pështirosje ndaj padronit të tij Vuçiç dhe si për t’i kërkuar ndjesë atij për de fakto braktisjen e Goranit nga publiku i civilizuar i Korçës, Zografi Bis tejkaloi çdo kufi në vetposhtërimin e tij.

Ai shpejt e shpejt shpiku analogjinë jo vetëm midis çetnikve serbë dhe fashistëve shqiptarë por edhe të viktimave të tyre respektive.”, shkruan Berisha.

“Gorani ka nënë serbe por absolutisht asnjëri nuk e ka sulmuar atë pse është djali i një nëne serbe. Por Goranin e kanë sulmuar si kolaboracionist jo me kallash në dorë por me këngën e tij në koncertin e tij famkeq të mbajtur në Selanik kundër bombardimit nga NATO të kasapit të Ballkanit, Millosheviç për plojen e tmerrshme që ai kishte ndërmarrë ndaj shqiptarëve në Kosovë.”, thekson më tej Berisha.

Sipas Berishës “duhet të jesh i zhveshur nga çdo moral dhe ndjenjë njerëzore të krahasosh sulmet e ultranacionalistëve serbë kundër këngëtares shqiptare me zërat, thirrjet kundër koncertit të Bregoviçit të përfaqësive të 20 mijë vajzave, grave, nënave dhe motrave shqiptare të Kosovës”, të cilat siç shprehet Berisha “përjetonin mynxyrën më tragjike që mund t’i bjerë një femre, përdhunimet shtazore nga fallangat e Millosheviçit ndërkohë që Bregoviçi me këngën e tij protestonte me koncert në mbrojtje të rregjimit mizor të shefit të përdhunuesve të tyre.”

“Edvin, me këtë krahasim dëshmon se në gjak, deje dhe të gjithë qenien tënde je një skllav mjeran i padronit tënd Vuçiç. Edvin ti nderohesh me të thënë nuk je shqiptar. Ndaj po të them ti nuk je njeri!”, thekson Berisha.

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook