Lidhu me ne

Kryesore

Manipulimi qesharak/ Lulzim Basha e quan përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar, vendim të Amerikës


Gjatë fjalës në shkallët e selisë së Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se nuk do të ketë një Kuvend në PD, ku të shqyrtohet vendimet “e qeverisë së SHBA”.

Sa i përket pretendimeve, për referendume dhe kuvende, kuvend të Partisë Demokratike, për të marrë nën shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane, nuk ka për të patur“, deklaroi Basha.

Po çfarë do të thotë kjo?

Në fakt, Sali Berisha nuk ka kërkuar që të mbahet një Kuvend për të shqyrtuar vendimin e SHBA-ve për shpalljen e tij non-grata. Një kërkesë e tillë do të ishte absurde. Ajo që kërkon Berisha, është të mblidhet Kuvendi i PD, të mbahet një referendum, për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar, vendim ky personal i Lulzim Bashës, pa pyetur asnjë strukturë dhe askënd në PD.

Dhe pikërisht këtu është manipulimi që bën Lulzim Basha. Duke dashur të minojë përfundimisht demokracinë brenda partisë që drejton, ai po fshihet pas “amerikanëve”, për të mos i dalë zot vendimit që ka marrë dhe për të mos lejuar procese normale për një parti politike, siç është mbledhja e Kuvendit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, as nuk e kanë tagrin të bëjnë përjashtime nëpër parti politike dhe në grupet parlamentare dhe as e kanë marrë përsipër një vendim të tillë në rastin e Berishës.

Në intervistën e Yuri Kim për Zërin e Amerikës, ku ajo u pyet nëse Lulzim Basha ka qenë i detyruar të marrë vendimin për përjashtimin e Berishës, ajo tha se “udhëheqësit duhet të marrin përgjegjësi për vendimet e tyre”, duke i dhënë një mesazh të qartë Bashës, për të marrë përgjegjësi lidhur me përjashtimin e Berishës dhe për të mos vijuar me narrativën se ky është një vendim i Amerikës.

Shikoni, ky është një vend i lirë. Është vend aleat në NATO. Dhe udhëheqësit duhet të marrin përgjegjësi për vendimet e tyre. Për sa i përket Shteteve të Bashkuara, pozicioni ynë ka qenë shumë i qartë që nga fillimi në lidhje me personat e përcaktuar. Dhe, nuk kam gjë tjetër për të shtuar për këtë çështje”, deklaroi Kim për VOA.

Sigurisht, shpatullat e brishta të Lulzim Bashës, ndoshta nuk e mbajnë dot peshën e vendimit që ai ka marrë. Por, fshehja pas amerikanve, a thua se qeveria amerikane tani vendos edhe kush do të jetë nëpër grupet parlamentare të partive në Shqipëri, është një manipulim shumë qesharak. Por mbi të gjitha, argumenti se forumet e një partie nuk mund të mblidhen “se vendimet i ka marrë Amerika”, është keqpërdorim SHBA-ve dhe poshtërim deri në ekstrem i partisë.

Me teper

Radar12 minuta më herët

Aktori Alec Baldwin vret aksidentalisht gjatë xhirimeve, kinematografen, plagos regjisorin

Santa Fe, New Mexico -Kinematografja Halyna Hutchins u transportua me helikopter në një spital, ku vdiq, ndërsa një person i dytë,...

Radar9 orë më herët

Bashistët

Nga Ilir Levonja Sa herë që Luli apo babalet shantazhojnë, kujtohuni se çfarë ka ndodhur me të djathtën nga viti...

Stil10 orë më herët

Nuk do të mund t’u shpëtoni dot zemërimit të tyre/ Tre shenjat më hakmarrëse të horoskopit

Binjakët Gratë e Binjakëve nuk kalojnë pa zhurmë, veccanërisht nëse problemi vjen nga një lidhje dashurie. Nëse personi në krah...

Radar10 orë më herët

Gazetari amerikan: Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën në DASH

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka publikuar një investigim në portalin e konservatorëve amerikane, Bongino, ku zbulon lidhjet e...

Radar10 orë më herët

Integrimi/ Bumçi: Rama është i kryeministri i parë që nxit urrejte ndaj BE-së

Bashkimi Evropian deri tani nuk ka dhënë as një sinjal pozitiv për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Bisedimet për integrimin...

Gatime16 orë më herët

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e...

Sport16 orë më herët

200 gola në 194 ndeshje, a e meriton Lewandowski “Topin e Artë”?

Robert Lewandowski për “Top të Artë”. Pas një viti ku meritonte që të fitonte trofeun, por që nuk ja dhanë...

Stil16 orë më herët

Adele zbulon detaje rreth albumit të saj të ri : Jam këshilluar me Drake

Këngëtarja Adele, ka folur së fundmi për albumin e saj të ardhshëm. Në një intervistë për emisionin ‘Capital Breakfast’, Adele...

Stil16 orë më herët

Martesa dhe fustani i bardhë në ëndërr / Si shpjegohen ëndrrat që shihni, ku po gaboni me kuptimet e tyre?

Gabimi më i madh që njerëzit bëjnë kur përpiqen të interpretojnë ëndrrat është se supozojnë që ëndrra të caktuara kanë...

Stil16 orë më herët

4 shenjat që tregojnë se një grua po vuan nga depresioni pas lindjes

Pasi e mban një bebe në bark për 9 muaj, vjen momenti i shumëpritur, të njihesh me krijesën që ke...

Facebook