Lidhu me ne

Stil

Bitcoin thyen rekordin e vet historik

Kriptomonedha më e vlefshme në botë, Bitcoin, theu të mërkurën rekordin e saj historik, të vendosur në prill, duke kapur vlerën e 67 mijë dollarëve.

Çmimi për një Bitcoin është rritur me gati 50%, nga 44 mijë dollarë që ishte në fund të shtatorit. Ky ndryshim është shtyrë nga shpresat e investitorëve se rregullatorët amerikanë nuk do të ndërhyjnë për bllokimin e kriptomonedhave, futjes në lojë nga investitorë të mëdhenj si George Soros, si edhe nga nisja e Fondit të parë Tregtar të Këmbimeve Valutore.

Fondi i quajtur “ProShares Bitcoin Strategy”, që nisi aktivitetin të martën, pësoi një rritje të aksioneve me 3% të mërkurën në mëngjes. Disa investitorë tani parashikojnë edhe më shumë fitime nga Bitcoin, pavarësisht kritikave nga disa ekonomistë, si CEO i JPMorgan Chase, Jamie Dimon, i cili së fundmi e ka quajtur “të pavlerë”.

Naeem Aslam, kryeanalist i tregjeve në kompaninë AvaTrade, tha në një raport të së mërkurës se parashikonte që vlera e kriptomonedhës të arrijë shumë shpejt deri në 100 mijë dollarë. Ndërsa vitin e kaluar, pati edhe analistë të tjerë që parashikuan se vlera e një Bitcoin do të shkonte mbi 300 mijë dollarë.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook