Lidhu me ne

Kioske

Ditën e prishjes së Cirkut të Tiranës, kryeministri Rama njofton për lëshime satelitësh, Albania 1/2

Niveli i karragjozllëkut të kryeministrit të Shqipërisë dhe dashurisë së pakufishme për teatër dhe marketing ka mbërritur sot në një tjetër nivel, teksa Edi Rama shpërndan në Facebook një video ku nuk duket askush,. Veç një iPad që manipulon plane lëshimi raketash dhe dy zëra që komunikojnë për lëshimin e dy satelitëve: Albania 1 dhe Albania 2. Një prej zërave është Edi Rama që shet kështu pa dhënë asnjë hollësi fabulën e Shqipërisë në hapësirë, një tjetër ëndërr kazani dhe demagogji mejhaneje siç është Shqipëria.

Sepse në një vend që edhe kolaudimin e makinave apo të dhënat biometrike i ka dhënë me qira botës, nuk mund të pretendojë se ka bythë për satelitë. Satelitët mund të merren me qira, mund të kërkohen shërbime nga të tretë, përkundrejt parave patjetër dhe pak lustre si kjo e Albania 1 dhe Albania 2. Që është as më shumë e as më pak një fabul deliranti që ndoshta një ditë mundet edhe të besojë se platforma e lëshimit të Albania 3 mund të jetë ose taraca e shtëpisë së tij, ose e ndonjë prej kullave të Tiranës.

Megjithatë në kalendarin e lëshimeve satelitore për vitin 2022, parashikohet në katërmujorin e parë të vitit 2022 lëshimi i raketës SpaceX Falcon 9, i gjashti nga gjenerata e tretë e këtij lloji për llogari të forcave ajrore të SHBA. SpaceX parashikon edhe dy lëshime të tjera, por që vështirë se kanë të bëjnë me Shqipërinë pasi e para, SpasceX Falcon Heavy do të dërgojë në hapësirë dy ngarkesa sekrete për llogari të SHBA dhe e dyta është një ngarkesë dytësore, Tetra 1, mikrosatelit.

Në qershor SpaceX do lëshojë 4 satelitë për llogari të Intelsat, një kompani me probleme të mëdha financiare që ka flotën më të madhe të satelitëve të komunikimit. Me gjasë është gjetur një mundësi për të vënë një emër dhe këtu na shitet si ngjarje që do çojë Shqipërinë zgupthi. Është ironike që klryeministri e bën këtë lojë ditën që njoftohet prishja e cirkut të Tiranës./ Respublica.al

Jo vetëm do blejmë drona, por do çojmë edhe satelit 'Albania' në orbitë”-  Rama i drejtohet Bashës në Kuvend: Ndrysho pllakën e gramafonit! Zëri i  padronit ka ikur te…

Vazhdo leximin

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook