Lidhu me ne

Stil

Formula e gjumit perfekt, ja sa orë duhet të flini bazuar në moshën që keni


Gjumi i mirë është i rëndësishëm, por, përveç cilësisë, është e rëndësishme edhe sasia e orëve që i kushtohen gjumit. Siç zbulohet nga një studim i Fondacionit Kombëtar të Gjumit, i botuar në revistën Sleep Health, secilit individ, në varësi të moshës së tij, i duhet një sasi minimale e gjumit ditor.

Rëndësia e një gjumi të mirë

Angazhimet e panumërta dhe stili i jetesës zvogëlojnë gjithnjë e më shumë kohën që i kushtohet gjumit dhe kjo nuk favorizon funksionimin e duhur të trupit tonë.

Ka disa zakone “të këqija” që mund të shkaktojnë çrregullime të gjumit gjatë ditës, në veçanti:

Pirja e kafesë ose alkoolit në sasi të mëdha

Pirja e duhanit

Konsumi i sasive të mëdha të ushqimit jo të shëndetshëm

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë

Fjetja në orare gjithmonë të ndryshme

Të flini mirë do të thotë të lejoni trupin të pushojë, të rimbushet me energji dhe të funksionojë në mënyrë korrekte dhe efikase. Por jo vetëm; gjatë pushimit, trupi ynë prodhon substanca të nevojshme për rigjenerimin e metabolizmit dhe mbrojtjes imune.

Ka disa indikacione të përgjithshme të siguruara nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit, se sa orë duhen të flejë çdo njeri, bazuar në grupmoshat dhe nevojat e trupit në secilën fazë të jetës, bazuar në një studim mbarëbotëror të kryer për më shumë se dy vjet.

Rezultatet e këtij sondazhi, përcaktuan kështu numrin e orëve ideale të gjumit bazuar në moshë.

Studimi

Foshnjat (0-3 muaj): kohëzgjatja e rekomanduar është 14-17 orë në ditë.

Foshnjat (4-11 muaj): 12-15 orë, por shkalla është më e gjerë dhe mund të ndryshojë midis 10 dhe 18 orëve.

Fëmijët e vegjël (1-2 vjeç): kohëzgjatja e rekomanduar është 11-14 orë.

Fëmijët parashkollorë (3-5 vjeç): 10-13 orë.

Fëmijët e moshës shkollore (6-13 vjeç): kohëzgjatja e rekomanduar është 9-11 orë.

Adoleshentët (14-17 vjeç): 8-10 orë.

Të rriturit e rinj (18-25 vjeç): rekomandohet 7-9 orë.

Të rriturit (26-64 vjeç): kohëzgjatja e rekomanduar është 7-9 orë.

Të moshuarit (65+): 7-8 orë, në një shkallë prej 5-9 orësh.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook