Lidhu me ne

Stil

Martesa dhe fustani i bardhë në ëndërr / Si shpjegohen ëndrrat që shihni, ku po gaboni me kuptimet e tyre?

Gabimi më i madh që njerëzit bëjnë kur përpiqen të interpretojnë ëndrrat është se supozojnë që ëndrra të caktuara kanë kuptime fikse. Supozojmë se një grua e martuar dhe një e pamartuar panë të njëjtën ëndërr: sikur veshin një fustan nusërie. A ka kuptim që të dyja ëndrrat kanë të njëjtin kuptim?

Tani ç’mund të themi për një person që me padurim dëshiron të martohet dhe një person që nuk është i interesuar për martesë? Si mund të kenë të njëjtin kuptim këto ëndrra edhe nëse kanë të njëjtët element?

Me fjalë të tjera, ëndrrat duhet të interpretohen duke u nisur nga momenti në të cilin je në jetë, por edhe nga ajo çfarë dëshiron të bësh, në mënyrë që interpretimi të jetë i saktë. Njerëzit kanë besime të ndryshme në lidhje me ëndrrat, vlera dhe ideale të ndryshme, kështu që nuk ka kuptim që njerëzit të mendojnë se e njëjta ëndërr gjithmonë mund të ketë të njëjtin kuptim.

Tani le të kalojmë në interpretimin aktual të kësaj ëndrre

Shpjegimi i parë logjik për këtë ëndërr është se vërtet dëshiron të martohesh. Nëse është rasti, atëherë ndoshta ky është interpretimi i duhur. Interpretimet e ëndrrave të çojnë të mendosh se ajo që ëndërrojmë ka lidhje të drejtpërdrejtë me atë që duam të bëjmë në jetë.

Kjo është arsyeja e ëndrrës së fustanit të bardhë?

Në disa raste, martesa dhe fustani i bardhë në ëndërr mund të jetë një element simbolik që tregon diçka krejt tjetër. Ëndrrat për martesën mund të përfaqësojnë përkushtimin për atë që do të arrish.

Ëndrra me fustan të bardhë mund të ketë të bëjë me unitetin e suksesshëm të vlerave tuaja mashkullore dhe femërore. Disa njerëz të martuar mund të shqetësohen kur shohin një ëndërr të tillë për shkak se besojnë se janë mashtruar emocionalisht. Arsyeja që njerëzit mendojnë kështu është se nuk e kuptojnë kuptimin simbolik të ëndrrës dhe supozojnë se ëndrra ka kuptim të drejtpërdrejtë.

Kjo ëndërr gjithashtu mund të nënkuptojë pakënaqësi me marrëdhënien tuaj të tanishme, nëse jeni tashmë në një marrëdhënie. Nëse nuk jeni të lumtur në marrëdhënien tuaj të tanishme, atëherë kjo ëndërr mund të nënkuptojë dëshirën e mendjes në nëndërgjegje për të gjetur një marrëdhënie tjetër.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook