Lidhu me ne

Stil

4 shenjat që tregojnë se një grua po vuan nga depresioni pas lindjes

Pasi e mban një bebe në bark për 9 muaj, vjen momenti i shumëpritur, të njihesh me krijesën që ke sjellë në jetë. Mirëpo, ka raste që nënat vuajnë nga depresioni pas lindjes. Kjo lidhet me rënien e shpejtë të hormoneve pas lindjes. Sipas një studimi, 15% e nënave luftojnë për të gjetur gëzimin pas lindjes. Ato mund të vuajnë nga depresioni pas lindjes, pa e kuptuar. Këto shenja e tregojnë:

Ato vazhdimisht kanë dyshime nëse do të jenë nëna të mira

Çdo nënë e mirë shqetësohet nëse po bën gjithçka për bebet e tyre. Mirëpo, nëse njihni një nënë të re e cila duket se gjithmonë dyshon në aftësinë e saj për të qenë një nënë e mirë, ajo mund të jetë duke vuajtur nga depresioni. Ajo e mendon gjithçka si një dështim dhe se nuk po bën asgjë mirë në lidhje me fëmijën.

Largohen nga miqtë dhe familja

Një grua që po kalon depresionin pas lindjes, ajo mund të largohet nga miqtë dhe familja. Ato ndjejnë se askush nuk i kupton dhe kanë frikë se të afërmit dhe miqtë mund t’i etiketojnë si nëna jo të mira.

Ato humbasin interesin në gjërat që dikur i pëlqenin

Nëse më parë pëlqenit të bënit joga dhe tani nuk dëshironi të bëni asnjë nga aktivitetit që bënit para shtatzënisë, atëherë kjo është një shenjë se ju po vuani nga depresioni pas lindjes.

Nuk kanë më oreks ose hanë shumë

Pas lindjes së fëmijës, nëse një grua pëson një ndryshim të rëndësishëm në oreksin e saj, kjo mund të jetë një shenjë për t’u shqetësuar. Nëse konsumon më shumë ushqim se më parë, ose nuk kanë oreks, atëherë kjo është një shenjë që ato nuk janë mirë fizikisht dhe psikologjiksht.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook