Lidhu me ne

Stil

Abortet shpesh ndodhin nga ky shkak!

Fosfolipidet janë substanca yndyrore, që janë një pjesë normale e të gjitha qelizave të trupit tuaj.

Sindroma antifosfolipid është një çrregullim autoimun në të cilin sistemi imunitar sulmon fosfolipidet. Kjo gjendje mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut, duke rezultuar në një sërë komplikimesh të mundshme përfshirë edhe abortin.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Sindroma antifosfolipid, i njohur gjithashtu si sindromi Hughes, mund të ndodhë tek të gjithë dhe në çdo moshë.

Megjithatë, mund jeni në rrezik më të madh për sindromin antifosfolipid nëse:

• Jeni femra;

• Keni sëmundje të tjera autoimune, të tilla si: artriti reumatoid ose lupus;

• Zhvilloni infeksione, të tilla si: sifilisi, sëmundja Lyme, hepatiti C ose HIV / AIDS;

• Merrni medikamente të caktuara, të tilla si: amoksiciklin (antibiotik), bar epilipik, hidralazinën e presionit të gjakut, ose bar Quinidine të zemrës.

Simptomat dhe komplikimet

Simptomat e sindromës antifosfolipide varen nga vendi ku formojnë mpiksjen e gjakut (në arterie ose në vena).

Sindroma antifosfolipid mund të shkaktojë një sërë problemesh mjekësore, duke përfshirë:

• Humbjet e përsëritura të shtatzënisë;

• Preeklampsia (një gjendje në gratë shtatzëna që mund të shkaktojnë presion të lartë të gjakut, probleme të veshkave dhe ënjtje);

• Lindje të parakohshme;

• Lindje e fëmijës nënpeshë;

• Atak në zemër;

• Probleme të veshkave;

• Mungesa e gjakut në këmbë (tromboza e thellë e venave) dhe embolizmi pulmonar (mbyllja e arteries pulmonare);

• Tensioni i lartë i gjakut në mushkëri (hipertensioni pulmonar);

• Dhimbje koke;

• Migrenë.

Disa njerëz nuk kanë simptoma ose probleme mjekësore nga ky çrregullim.

Në raste të tjera, simptomat mund të fillojnë pas gjendjeve të caktuara, të tilla si:

• Barrë;

• Kirurgji;

• Pirja e cigareve;

• Përdorimi i kontraceptivëve oralë;

• Zhvillimi i kolesterolit të lartë ose triglicerideve;

• Qëndrimi ulur me periudha të gjata për shkak të ndonjë sëmundje, dëmtimi ose nga udhëtimi në aeroplan.

Diagnoza

Sindroma antifosfolipid diagnostikohet me anë të testimit për antitrupa të caktuara në gjak.
Çrregullimi diagnostikohet nëse këto antitrupa shfaqen në dy teste të veçanta të gjakut, të kryera të paktën 12 javë larg.

Trajtimi i Sindromës antifosfolipid

Sindroma antifosfolipid është trajtuar me ilaçe të cilat mund të ndalojnë mpiksjen e gjakut. Marrja e holluesve të gjakut kërkon kujdes shumë të madh gjatë shtatzënisë, por këto barna mund të ndihmojnë gratë me sindromën antifosfolipide, që shtatzënia të vijojë e shëndetshme.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook