Lidhu me ne

Stil

Arsyet e çrregullimit të ciklit menstrual!

Faktet rreth ciklit menstrual të parregullt

Nëse cikli juaj menstrual është i parregullt duhet të gjeni arsyen, duke u konsultuar me mjekun specialist.

“Të paktën 30 për qind e grave kanë cikle të parregullta”, thotë Amy Autry, MD, Profesor Klinik i Obstetrikë-Gjinekologjisë dhe Shkencave Riprodhuese në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko. Ndërkohë një cikël i parregullt zakonisht mund të sinjalizojë ndërlikime të ndryshme shëndetësore.

Kur është një cikël i parregullt?

Një cikël normal menstrual zgjat 28 ditë, plus ose minus ndonjë ditë. Gjakderdhja menstruale konsiderohet e parregullt nëse ndodh më shpesh se çdo 21 ditë ose zgjat më shumë se 8 ditë.

Për të përcaktuar nëse menstruacionet janë të parregullta, llogaritet nga dita e fundit e ciklit tuaj dhe nuk numërohet dita e parë. Përsëriteni këtë për tre muaj. “Nëse numri i ditëve midis ndalimit dhe fillimit të ciklit ndryshon dukshëm çdo muaj, ju keni një cikël të parregullt”, thotë Dr. Autry.

Shkaqet e cikleve të parregullta

Në shumë raste, ciklet e parregullta lidhen me një kusht të quajtur anovulation, kjo do të thotë se ovulacioni nuk ka ndodhur gjatë ciklit menstrual, zakonisht për shkak të disbalancës hormonale”, shprehet Autry.

Koha e ovulimit mund të ndryshojë shumë nga muaji në muaj. Kjo është për shkak se stili i jetesës dhe ndonjë problem shëndetësor mund të ndikojnë në ciklin tuaj menstrual.

Faktorët e mëposhtëm mund të shkaktojnë cikle të parregullta

Stërvitje ekstreme ose dieta

Ushtrimet e tepërta mund të largojnë kohën e ciklit menstrual dhe ndonjëherë ta ndalojnë atë. “Është e zakonshme që atletët të kenë cikle të humbura”, thotë Autry. Duke qenë nën peshë, qoftë nga ushtrimet ekstreme, dieta, një çrregullim i ngrënies ose një sëmundje, mund të shkaktojnë efekte në cikël.

Stresi

Stresi kronik apo ankthi afatshkurtër mund të shkaktojë disbalancë të hormoneve, duke e bërë ciklin e parregullt.
Sindromi ovarian policistik (PCOS) (një sëmundje metabolike).

Kjo gjendje shëndetësore ndërhyn në ovulimin e rregullt. Gratë me PCOS zakonisht kanë një histori të cikleve të parregullta. Përveç shkaktimit të infertilitetit, PCOS mund të rrisë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Sëmundje të tjera

Çrregullimet e funksionit të tiroides mund të shkaktojnë cikle të parregullta. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme, diabeti, çrregullime e të ushqyerit dhe endometrioza janë ndikuese gjithashtu.

Mosha

Kur adoleshenteve i fillon cikli menstrual, mund të mos vijnë gjithmonë në të njëjtën datë të çdo muaji. Mund të duhen disa vite për t’u vendosur rregulli. Përveç kësaj, ciklet e humbura, më të lehta ose më të rënda janë të zakonshme te gratë pranë menopauzës.

Kur duhet të shqetësoheni për një cikël të parregullt?

Një cikël i parregullt mund të jetë treguesi i parë, që ju duhet të bëni një vizitë te mjeku. “Nëse keni cikle vazhdimisht të parregullta, duhet të vlerësoheni për PCOS”, thotë Autry. “PCOS ndikon deri në 10 për qind të grave të moshës riprodhuese”.

Duhet gjithashtu të kontrolloheni për çrregullime të tiroideve dhe sëmundje të tjera që mund të lidhen me ciklet e parregullta.

Një cikël i parregullt gjithashtu mund ta bëjë më të vështirë shtatzëninë, veçanërisht nëse nuk ovulon çdo muaj. Mjeku juaj mund të kryejë teste të ovulimit dhe të orientohet ndaj problemit.

Gratë me cikle të parregullta dhe që janë duke u përpjekur të kenë një fëmijë, mund t’i përshkruhet nga mjeku specialist një bar për të rritur ovulacionin.

Parandalimi dhe trajtimi i periudhës së parregullt

Nëse stresi është një fajtor i mundshëm në ciklin tuaj të parregullt, provoni teknikat e menaxhimit të stresit, të tilla si meditimi, yoga, shëtitja etj. Shmangni ushtrimet e tepërta dhe tregoni kujdes me dietat, pasi kjo mund të ndërhyjë në ciklin tuaj menstrual.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook