Lidhu me ne

Stil

Lulja e Blirit, armë e fortë kundër reumatizmit!

Bliri është një dru dekorativ shumë vjeçar që lulëzon në periudhën maj-qershor. Në pemët e reja, lëvorja e trungut është e lëmuar, ndërsa në drurët e moshuar ajo është e ashpër dhe e çarë thellë.

Gjethet e Blirit janë të rrumbullakta si në vezake, me buzë të sharrëzuara dhe me tufëza qimesh të shkurtra e të bardha. Lulet e saj mjaltore dhe të verdha, duke qendruar në grup, formojnë kurorën e tij me erë të këndshme, të veçantë dhe mjaft aromatike.

Elementi bazë që lëshon këtë aromë është farnezoli, por veç tij ai është i pasur edhe me glukozide, taninë, gomë, sheqerna, tekorefol, esencë të verdhë, mentol, vitamin C etj.

Druri i Blirit arrin gjatësinë deri në 40 metra. Lulja e tij këshillohet të mblidhet gjatë lulëzimit, në periudhën qershor-gusht dhe thahet në hije apo furra, me temperaturë të lartë.

Ruhet në vende pa lagështirë dhe duhet treguar kujdes që pas tharjes, të ruajë ngjyrën e verdhë në të gjelbër, që të mos e humbasë efektin kurativ.

Bliri mjekon reumatizmin, ftohjen, djersitjen e madhe, qetësimin e spazmave, gripin, infeksionet e fytit dhe fshikëzës urinare, dhimbjet e stomakut dhe zorrëve, sëmundjet e veshkave etj.

Kundër reumatizmit, ftohjeve, gripit, stomakut etj.

Marrim 1 lugë kafeje të “drogës” së lules së blirit dhe e ziejmë për më pak se gjysmë ore në çerek litri ujë të valuar. Më pas e kullojmë dhe çaji i përgatitur pihet deri në 5 gota në ditë.

Kundër djegieve

Marrim 100 gr pluhur të grimcuar të bimës dhe e përvëlojmë me 1 litër ujë. Më pas, enën e mbyllim dhe e lëmë të pushojë për rreth 3 orë. Tretësirën e përftuar e kullojmë dhe e përdorim për shpërlarjen e pjesëve të sëmura të trupit. Gjatë dimrit, në mungesë të luleve dhe gjetheve, mund të përdorim edhe rrënjët e reja të blirit, njëlloj si edhe lulet e tij.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook