Lidhu me ne

Stil

Mënyra për të parandaluar gurët në veshka!

Mjeku specialist mund të përcaktojë se cila metodë është e drejtë për ju, qoftë ndryshimet në stilin e jetës, ilaçet ose një kombinim, bazuar në llojin e gurit në veshkë që mund të keni pasur në të kaluarën dhe në pjesën tjetër të historisë suaj mjekësore.

Rekomandohet për të parandaluar formimin e gurëve në veshka:

• Duhet të pini sa më shumë ujë, në këtë mënyrë urina është më pak e koncentruar me minerale që shkaktojnë gurë;

• Kufizimi i konsumimit të kripës dhe sheqerit sepse një dietë e lartë natriumi dhe sheqeri mund të shkaktojë gurë në veshka duke rritur sasinë e kalciumit në urinë;

Marrja e mjaftueshme e kalciumit, pasi niveli i lartë i kalciumit në urinë kontribuon te gurët në veshka. Në fakt, sasia normale e kalciumit eliminon substancat në traktin e tretjes që ndihmojnë në formimin e gurëve të veshkave, duke ndihmuar në fund të fundit për t’i parandaluar ato.

Shumë proteina (veçanërisht proteinat e kafshëve) mund të çojnë në formimin e gurëve në veshka, prandaj nuk duhet tepruar me konsumimin e tyre.

Ushqimi i shëndetshëm, me fruta dhe perime ju ndihmon të parandaloni shumë sëmundje, ndër to edhe formimin e gurëve në veshka. Ushqime të pasura me kalium, magnez dhe citrate, të cilat të gjitha mund të ndihmojnë në parandalimin e gurëve të veshkave.

Lëngjet e gazuara përmbajnë fosfat, i cili mund të lidhet me kalciumin në urinë, duke formuar gurë. Nëse keni pasur gurë kalcium-oksalate, mund të kufizoni konsumimin e ushqimeve të pasura me oksalat, të cilat përfshijnë fasule, manaferra, arra, soje, patate të ëmbla, krunde gruri dhe perime të errëta të tilla si spinaqi.

Barnat për të parandaluar gurët në veshka janë:

• Citrate kaliumi, e cila ul aciditetin e urinës;

• Diuretics thiazide, të cilat ulin nivelet e kalciumit në urinë;

• Allopurinol, i cili ul acidin urik në urinë;

• Acid Acetohydroxamic (AHA) për gurët e veshkave.

Përveç presionit të lartë të gjakut dhe diabetit, problemet themelore shëndetësore, si hiperparatiroidizmi (një gjëndër parathyroidale tepër aktive) të gjitha mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka.

Takimi me mjekun do t’ju ndihmojë rreth menaxhimit të këtyre kushteve për t’ju orientuar në parandalimin e gurëve në veshka.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook