Lidhu me ne

Stil

Portokalli / Kuron gurët në veshka dhe sëmundjet e stomakut!

Portokalli është një frut mjaft i ushqyeshëm, i cili të mbron më së miri nga ftohja, gripi apo paraliza.

Aroma e tij forcon zemrën, ndërsa lëngu i lëkurës neutralizon helmin në rastet e thumbimit të akrepit, qetëson inflamacionet e traktit digjestiv si dhe mënjanon morrat nga flokët.

Nëse zihet lëvozhga e frutit me vaj ulliri, kjo përzierje parandalon rënien e flokëve dhe shëron dhimbjet e këmbëve.

Fruti i tij është i pasur me vitamina A, B, C, P, kripëra kalciumi, fosfori etj, të cilat gjenden më së shumti në lëvoren e tij, ndaj këshillohet që lëngu i portokallit të konsumohet bashkë me lëkurën.

Te fëmijët e vegjël ai këshillohet të përdoret i përzier me pak sheqer, qysh në muajin e 3 pas lindjes. Nga lëvozhga e portokallit del vaj eterik shumë i mirë, i cili gjen përdorime të shumta në prodhimin e lëngjeve, aromave, ilaçeve etj.

Kuron gurët në veshka

Konsumohen çdo ditë 5-10 kokrra portokaj, duke e vazhduar kurën 20-30 ditë. Kjo kurë është efikase edhe në sëmundjet e mëlçisë apo ato kardiovaskulare.

Kuron sëmundjet e stomakut dhe zorrëve

Rreth 10-15 kokrra portokaj të pjekur mirë, qërohen dhe lëvoret e tyre vihen të ziejnë për rreth gjysëm ore në gjysmë litri ujë.

Nga lëngu i përftuar pihen 1-2 gota në ditë. Kur ky lëng pihet i ngrohtë, i bën mirë rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, acarimeve në grykë apo çjerrjeve të zërit.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook