Lidhu me ne

Stil

Ulliri, pema e bekuar me shumë veti shëruese

Ulliri ashtu si dhe molla, limoni, portokalli apo rrushi, është një bimë mjekësore e mrekullueshme jashtëzakonisht kurative.

Ai përmendet edhe në librat fetarë, si një pemë e bekuar me shumë veti shëruese. Sot njihen disa lloje të ullirit.

Ullinjtë e gjelbër janë shumë ushqyes, forcojnë barkun dhe stimulojnë epshin seksual. Këshillohet të konsumohen nga diabetikët, pasi shuajnë etjen që shkakton diabeti.

Ullinjtë e zinj janë të dobët për stomakun dhe jo fortë të këndshëm. Ullinjtë e njelmët janë të mirë për trajtimin e djegieve.

Në mjekësinë popullore përdoren lëvorja e drurit, gjethet, frutit dhe vaji i ullirit. Të përtypurit e gjetheve të ullirit ndihmon në rastet e inflamacionit të mukozës së gojës, herpesit, dermatit buloz dhe kromës.

Ato kanë veti rrudhëse e tonike dhe së bashku me lëvoret e degëve, përdoren kundër arteriosklerozës, tensionit të lartë të gjakut dhe temperaturës së lartë etj.

Vaji i ullirit përdoret edhe për vlerat e larta diabetike dhe kurative që ka.

Kuron temperaturën e lartë

Merren 40-50 gjethe ulliri dhe vihen të ziejnë në gjysëm litri ujë, derisa të mbeten ¾ e sasisë së ujit. Masa e përftuar filtrohet dhe përzihet me pak sheqer. Nga çaji i përgatitur, pihen 1-2 filxhanë çaji çdo ditë.

Kuron tensionin e lartë të gjakut

Si fillim përgatitet një çaj me 20 gjethe ulliri që vendosen të ziejnë në një litër ujë. Pastaj shtohen 5 gjethe çdo ditë, derisa të arrihen 120 gjethe. Në të gjitha rastet çaji zihet, derisa të mbeten ¾ e ujit, prej tij pihet 2 gota në mëngjes, para buke dhe një në darkë, para gjumit.

Infarkti

Merren 3 lugë gjethe ulliri të thërrmuara dhe gjethe lule lisre. Përzierja e tyre përvëlohet me 1 litër ujë të valuar. Ena mbulohet për 15 minuta, pastaj kullohet dhe konsumohet gjatë ditës në formë çaji, e ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer.

Për përdorime të tjera:

Në sëmundjet e stomakut;

Kundër mykut të zorrëve;

Në qetësimin e organizmit;

Për të gjitha sëmundjet nëse kombinohet me mjaltin.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook