Lidhu me ne

Stil

Ju japim zgjidhje nëse keni lodhje të vazhdueshme!

A keni lodhje ekstreme në 50 për qind të kohës?

E identifikuar në vitet 1980, Sindroma e lodhjes kronike (CFS) është një sëmundje e shënuar nga lodhja e rëndë që zgjat më shumë se gjashtë muaj. Ju mund të ndiheni më shumë se të lodhur dhe kjo mund të jetë sindroma e lodhjes kronike.

Midis një dhe katër milionë njerëzve në Shtetet e Bashkuara, rreth 2.5 për qind e popullsisë kanë simptoma të lodhjes kronike, të cilat mund t’i bëjnë ata të luftojnë gjatë gjithë ditës me vetëm gjysmën e niveleve të mëparshme të energjisë.

E quajtur edhe sindroma e lodhjes kronike dhe sindroma e mosfunksionimit imun, CFS ndonjëherë është rezultat i kushteve të tjera shëndetësore.

Për të marrë një diagnozë të sindromës së lodhjes kronike, së pari duhet të keni lodhje të rëndë që zgjat gjashtë muaj ose më shumë dhe doktori juaj duhet të ketë përjashtuar shkaqe të tjera të mundshme mjekësore, siç është çrregullimi i gjumit, anemia ose depresioni.

Dikush mund të ketë depresion dhe sindromën e lodhjes kronike në të njëjtën kohë, mjeku duhet të përjashtojë lodhjen që lidhet vetëm me depresionin.

Ju gjithashtu duhet të keni këto simptoma të lodhjes kronike në vijim:

• Dhimbje të fytit;

• Vështirësi në përqendrim ose kujtesë afatshkurtër;

• Nyjet limfatike të prekura;

• Dhimbje të muskujve;

• Dhimbje të përgjithshme trupore, por pa skuqje apo ënjtje;

• Dhimbje koke të pazakonshme;

• Gjumi që nuk ju çlodh;

• Një ndjenjë e të qenit më keq se zakonisht.

Me sindromën e lodhjes kronike, lodhja e rëndë shfaqet para simptomave të tjera, megjithëse shumë njerëz raportojnë një sëmundje të ngjashme me atë të gripit para se të vendoset lodhja afatgjatë. Sindroma e lodhjes kronike nganjëherë lidhet me ankthin, sindromën e zorrëve dhe fibromialgjinë.

Çfarë shkakton sindroma e lodhjes kronike?

Edhe pse shumë studiues po studiojnë sindromën e lodhjes kronike, asnjë hulumtim nuk ka qenë në gjendje të identifikojë një shkak të vetëm të CFS.

Teoritë e shkencëtarëve tregojnë që sindroma e lodhjes kronike mund të shkaktohet nga një ose më shumë faktorë:
Infeksionet – Një shumëllojshmëri e viruseve, duke përfshirë virusin Epstein Barr, disa lloje virusesh herpes, dhe së fundi retrovirus XMRV, kanë qenë të lidhura me sindromën e lodhjes kronike.

Gjenetikë – Disa njerëz mund të jenë më të prekshëm për shkak të një rreziku të trashëguar.

Neuroendokrinologji – Një ndërveprim kompleks midis neurotransmetuesve dhe hormoneve mund të jetë në rrënjë të sindromës së lodhjes kronike.

Trauma – Stresi fizik i lidhur me ngjarjet traumatike të mbijetuara është identifikuar gjithashtu si një faktor i mundshëm kontribuues.

Si ndihen njerëzit me sindromën e lodhjes kronike?

Simptomat e lodhjes kronike ndryshojnë midis pacientëve, por është e zakonshme lodhja e rëndë ose lodhja kronike që ndërhyjnë në punën ose aktivitetet e përditshme.

Pacientët gjithashtu mund të ankohen për dhimbje dhe një lloj turbullimi në tru, që e bën të vështirë për t’u përqendruar ose për të kujtuar ngjarjet ose detajet e fundit.

Nëse keni qenë të lodhur për muaj, nuk mund të kryeni aktivitetet tuaja të përditshme dhe çdo gjë që keni provuar nuk ju bën të ndiheni më mirë, ju duhet të konsultoheni me mjekun.

Studimet sugjerojnë se afër 80 për qind e njerëzve që jetojnë me sindromën e lodhjes kronike nuk janë diagnostikuar zyrtarisht dhe nuk marrin trajtimin që kanë nevojë.

Por të dhënat gjithashtu nënkuptojnë që marrja e një diagnoze herët në rrjedhën e sëmundjes, para se sëmundja të ketë bashkëjetuar me ju 2 vite, është shansi për përmirësimin e simptomave tuaja përmes trajtimit.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook