Lidhu me ne

Stil

Operacioni i hemorroideve

Heqja kirurgjikale e hemorroideve mund të jetë e këshillueshme nëse ato bëhen të dhimbshme ose fillojnë të shkaktojnë gjakderdhje të rëndë.

Një hemorroidektomi është një procedurë e heqjes së hemorroideve, venat e fryra në anus. Hemorroidet mund të shkaktojnë simptoma të tilla, si: gjakderdhje, dhimbje, kruarje, djegie dhe acarim.

Ndonjëherë, hemorroide nuk shkaktojnë probleme dhe nuk kanë nevojë të trajtohen, por nëse ato bëhen të dhimbshme ose shkaktojnë gjakderdhje të rëndë, hemorroidektomia mund të jetë një lehtësim i dukshëm.

Procedura hemorroidektomisë

Mund të realizohet me anestezi lokale (një zonë e vogël e trupit tuaj është e mpirë) ose anestezi e përgjithshme.

Ka mënyra të ndryshme për të kryer procedurën, varësisht nga gjendja juaj. Në një hemorroidektomi tipike, kirurgu bën prerje të vogla rreth hemorroideve.

Teknika të tjera përfshijnë edhe injektimin ose përdorimi i një lazeri për të tkurrur hemorroidet. Konsultohuni me mjekun se cila procedurë është alternativa më e mirë për ju.

Para një hemorroidektomie

Tregojuni mjekut tuaj për të gjitha ilaçet që merrni para se të keni kirurgji hemorroidale. Disa ditë para ndërhyrjes kirurgjikale mund të jetë e nevojshme për të ndaluar marrjen e barnave siç janë: aspirina, ibuprofen, Naproxen, Antikoagulantë oralë, Apixaban dhe Rivaroxaban ose Klopidogrel bisulfate.

Mjeku duhet të vihet në dijeni nëse pini duhan. Pirja e duhanit mund ta bëjë më të vështirë shërimin.
Mjeku do t’ju këshillojë që nuk duhet të hani ose pini 6 deri në 12 orë para procedurës.

Pas një hemorroidektomie

Ju mund të përjetoni dhimbje pas operacionit të hemorroideve. Mjeku mund t’ju përshkruajë medikamente për lehtësimin e sikletit.

Mjeku juaj gjithashtu mund të rekomandojë që të bëni një dush, ku do të qëndroni të ulur në një vaskë me pak ujë të ngrohtë për 15 deri në 20 minuta. Shërim i plotë zakonisht zgjat dy javë.

Pas procedurës, duhet të përpiqeni të ushqeheni shëndetshëm, një dietë e posaçme që hemorroidet mos të përsëriten.

Këto mund të përfshijnë:

• Diete e pasur me fibra;

• Pini më shumë ujë;

• Shmangni uljen për periudha të gjata.

Rreziqet e mundshme të një hemorroidektomi janë: infeksioni dhe gjakderdhja.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook